click fraud detection

Що робити якщо нема чим платити кредит?

Після того, як ви пройдете етап пошуку всіляких рішень для виплати боргу за кредитом і не знайшовши ефективного виходу з ситуації, вирішите не платити банку, у вас обов’язково виникне цілком логічне запитання: «А чи можна не платити кредит на законних підставах?». Ми постараємося відповісти на найважливіші питання і знайти найбільш дієві методи вирішення проблемних ситуацій з кредитних спорів.

По суті, визнання кредитного договору недійсним – це найкращий варіант позбавлення від проблемної валютної позики без будь-яких правових витрат.

Після того, як кредитний договір буде визнаний недійсним, сторони повернуться в їх початковий правовий стан. Позичальник буде зобов’язаний повернути в банк тіло кредиту, а банк ‒ повернути позичальникові відсотки, пені і комісії, які той вже встиг виплатити. У нашій практиці були випадки, коли платежі, повернуті банком позичальнику, у багато разів перевищували тіло кредиту.

Разом із визнанням недійсності кредитного договору, такими ж будуть визнані супутні йому договори іпотеки та поруки. При цьому мова про повернення фінансів і майна за цими документами може йти як в основному судовому процесі (про визнання кредитного договору недійсним), так і в окремому.

Посилаючись на статті 203 та 205 ЦКУ, можна сказати, що договір кредиту буде визнаний недійсним, якщо він або його положення суперечать чинним законодавчим нормам. Однак постанови НБУ не є законодавчими актами, і тому на них не можна посилатися, як на аргумент при розгляді справи про недійсність кредитного договору.

Найчастіше, як підстави для звернення до суду з позовом про визнання кредитного договору недійсним, використовують наступні положення

Обман з боку банку

Така підстава для визнання кредитного договору недійсним полягає у факті обману банком свого клієнта (ст. 230 ЦКУ) щодо загальної вартості кредитних зобов’язань, разом із відсотками, страховкою і іншими різноманітними витратами, пов’язаними з укладенням такого договору. У самому договорі обов’язково повинна бути вказана реальна процентна ставка і значення подорожчання.

Для того, щоб довести факт обману з боку банку, необхідно призначити проведення економічної експертизи. Після цього відбувається порівняння результатів експертизи та даних, наданих банком. Досить часто саме на цьому етапі виявляється, що реальна процентна ставка не відповідає тій, що зазначена в договорі, що призводить до величезних переплат з боку позичальника.

Наприклад, ми допомагали нашому клієнту у справі про визнання кредитного договору недійсним. У результаті виявилося, що реальна вартість кредиту перевищує зазначену в договорі на кілька тисяч доларів. Таким чином, було доведено факт обману банком свого клієнта і надання йому неправдивої інформації з метою отримання додаткової (незаконній) вигоди.

Ця ж підстава розглядається, як факт того, що отримавши правдиву інформацію, позичальник мав би відмовитися від підписання кредитного договору і звернутись до іншого банку з більш вигідними умовами кредитування.

ЗУ «Про захист прав споживачів»

Даний законодавчий акт поширюється і на позичальників, тому що, по суті, вони теж є споживачами банківських послуг. Розглянутий Закон України містить значну кількість правових аспектів і зобов’язань, яких зобов’язані дотримуватися банківські установи на території нашої країни. Як показує практика, банки досить часто нехтують своїми обов’язками, що є вагомим приводом для подання відповідного позову до суду.

Приміром, одна зі статей цього закону (ст. 11) зобов’язує фінансові установи проводити роботу з клієнтами перед укладенням договору. До того ж, банк зобов’язаний повідомити свого клієнта в письмовій формі про всі нюанси отримання кредитних зобов’язань.

Тобто, якщо співробітник банку надав своєму клієнту неповну або неточну інформацію перед укладенням договору, то це вважається серйозним порушенням законодавства. Адже така «помилка» з боку банку безпосередньо впливає на факт того, чи вирішить клієнт підписувати договір чи ні.

Крім того, в самих кредитних договорах досить часто можна знайти неправомірні пункти: незбалансованість відповідальності позичальника та обов’язків банку, відсутність інформації про наслідки невиконання кредитних зобов’язань для банку, завищена сума щомісячних платежів, неправомірна пеня за прострочення і т. д.

Кожен банк володіє власним правовим регулюванням укладення кредитних договорів. Однак це зовсім не означає, що немає потреби зіставляти це регулювання з чинним на момент укладення договору законодавством України.

Виходячи з вищевикладеної інформації, можна з упевненістю сказати, що при грамотному юридичному підході та підборі вагомих аргументів, можна домогтися визнання кредитного договору недійсним, і відновити порушені права позичальника. Зробити це можна і без значних фінансових втрат і непередбачених правових наслідків.

Як діяти позичальнику, якщо справа дійшла до судових розглядів?

Фахівці юридичної компанії «Касьяненко і партнери» наполягають на тому, що почати вирішувати кредитні проблеми найкраще відразу ж після їх виникнення. Зверніться за допомогою вже зараз – наш досвід допоможе відстояти ваші права в суді.

Щоб почати вирішувати всі питання з банком, позичальникові необхідно зібрати і надати наступний пакет документів:

  1. Договір, на підставі якого були видані кредитні кошти;
  2. Доповнення до договору;
  3. Договір іпотеки;
  4. Доповнення до іпотечного договору;
  5. Поручительський договір про кредит;
  6. Можливі угоди за договором поруки та доповнення до них;
  7. Графіки, надані банком;
  8. Договір про реструктуризацію, за його наявності;
  9. Матеріали судових спорів (дані документи наші юристи можуть витребувати самостійно, при необхідності);
  10. Матеріали виконавчого діловодства (дані документи наші юристи можуть витребувати самостійно, при необхідності);
  11. Розрахункові виписки фінансової установи (від моменту укладення договору і по теперішній час).

Пам’ятайте, що професійна юридична допомога фахівців компанії «Касьяненко і партнери» – це запорука звільнення вас від неправомірних кредитних зобов’язань і порятунку майна від реалізації

Касьяненко Дмитро Леонідович

Адвокат, керуючий партнер Юридичної компанії "Касьяненко і партнери". Від 2002 року, Дмитро Леонідович розпочав свій шлях у правничій сфері, пройшовши шлях від ключових позицій у бізнес-структурах до важливих ролей у державному секторі. Завдяки своєму досвіду, він став відомим фахівцем у галузях кримінального права, банківського та фінансового права, господарського та податкового права і процесу.

Подписаться
Уведомление о
0 Комментарий
Inline Feedbacks
View all comments