click fraud detection

Як зупинити виконавче провадження?

Фахівці юридичної компанії «Касьяненко і партнери» допоможуть:

  • скасувати виконавче провадження про стягнення боргів;
  • зняти арешт з нерухомого майна;
  • скасувати процес реалізації заставного майна на сплату заборгованості;
  • вирішити проблеми з органами ДВС;
  • звільнити від необхідності сплачувати державний збір;
  • не дати виселити боржника з його іпотечного житла.

Які існують можливості для закриття виконавчого провадження у борговій справі?

Як здійснити скасування арешту майна, накладеного виконавчою службою?

Не варто впадати в паніку і робити необдумані дії навіть у  випадку, якщо суд виніс рішення не на вашу користь. На щастя, сучасне українське законодавство надає боржникам велику кількість варіантів для затягування процесу виконавчого провадження та стягнення майна на сплату боргу. Це, в свою чергу, дозволяє збільшити період відстрочки для здійснення подальших кредитних виплат. Час відстрочки також дає можливість для отримання конкретних позитивних результатів: виведення майна з-під застави, погашення кредиту повністю або списання частини боргу.

Юридична компанія «Касьяненко і партнери» займається саме комплексним рішенням проблем, пов’язаних з кредитними боргами на етапі виконавчого провадження. Наші юристи допоможуть не тільки звільнити ваше майно від арешту, але також закрити відповідне провадження, мінімізувати можливі збитки і т. ін.

Вам необхідно лише підписати з нашою компанією договір про представництво ваших інтересів. Всі інші дії ми зробимо самостійно!

Виходячи з багаторічної юридичної практики нашої компанії, можна з упевненістю сказати, що після затягування процесу про стягнення боргів на досить тривалий термін, банк напевно піде на поступки, щоб припинити порожню витрату часу і фінансових коштів. По суті, якщо банк передає справу виконавчій службі, то він здійснює невигідну для себе дію.

Як відбувається процес виконавчого діловодства?

Уявімо, що процес оскарження початку виконавчого діловодства в суді першої інстанції не приніс бажаних результатів. Як діяти боржнику далі? Яких наслідків варто очікувати? Для початку спробуємо розглянути кожну стадію виконавчого провадження, на якій боржник у рамках чинного законодавства може виграти для себе додатковий час.

Після того, як рішення суду набере чинності, банк отримає виконавчий лист і звернеться до ДВС за місцем проживання боржника. Після цього буде відкрито відповідне виконавче діловодство, на підставі виконавчого листа та заяви від банківської установи. Важливо зауважити, що у банку є всього один рік на те, щоб після вступу судового рішення в силу, звернутися до ДВС.

Якщо представник державної виконавчої служби або приватний виконавець вчасно отримує заяву від банку і виконавчий лист, то протягом трьох днів буде винесено постанову про відкриття виконавчого провадження або про відмову у відкритті. Після цього у зацікавленої сторони є всього 10 днів (з моменту, коли начальник ДВС або суд отримає постанову) на те, щоб оскаржити рішення виконавчої служби.

Якщо ДВС або приватний виконавець приймуть рішення про відкриття виконавчого провадження, то в постанові обов’язково буде вказаний термін, який надається боржнику для добровільного виконання своїх кредитних зобов’язань перед фінансовою установою. У тому випадку, якщо боржник проігнорує цю інформацію і не погасить свій борг у встановлений час, то виконавча служба винесе ухвалу, в якій зобов’язує боржника сплатити додатково виконавчий збір за прострочення. Виконавчий збір становить 10 відсотків від суми боргу. Після цього буде розпочато примусове виконавче провадження рішення суду.

В процесі примусового виконання, представник ДВС або приватний виконавець має право робити запити про отримання інформації про боржника в різних органах.

До таких органів можуть відноситися:

  • Фіскальна служба. Запит робиться для того, щоб з’ясувати рівень доходів боржника, місце роботи, чи займається боржник підприємництвом, стан його банківських рахунків.
  • Районну держадміністрацію. Для встановлення факту залученості боржника в підприємницькій діяльності, його місця прописки і т. ін.
  • Національна поліція, служба управління земельними ресурсами, БТІ. Для встановлення факту наявності у боржника автотранспорту, земельних ділянок, сільськогосподарської техніки та т. ін.
  • Органи реєстрації актів цивільного стану. Для з’ясування інформації про те, чи перебуває боржник у шлюбі. Це робиться для того, щоб стягнення могло проводитися і на спільне майно подружжя.
  • МВС. Для отримання інформації про реєстрацію позичальника-боржника;
  • ПФ, Центр зайнятості. Для встановлення інформації про те, чи перебуває боржник на обліку в цих органах.
  • Банківські установи. З метою накладення арешту на фінансові кошти боржника.

Після того, як вищезазначену інформацію буде встановлено, виконавчий орган накладе арешт на майно боржника, проведе його оцінку та відкриє торги для реалізації майна на сплату боргу перед банком.

Перед тим, як приступати до процесу затягування виконавчого провадження, необхідно ретельно продумати подальші кроки і знайти правові лазівки для захисту власних інтересів. Головне, що потрібно зрозуміти боржнику – це те, що його дії не повинні суперечити закону. В іншому випадку, боржник може бути звинувачений в махінаціях і зловживанні своїми правами. Тепер розглянемо основні способи для призупинення діяльності ДВС і захисту свого майна від реалізації на торгах.

Спосіб 1. Направлення скарги в судову інстанцію

Звичайно, з точки зору Закону, подання скарги до судуце ще не привід для призупинення виконавчого провадження. Але в тому випадку, якщо суд прийме позитивне рішення про зупинення розпочатої процедури до моменту подальшого розгляду спору, боржник отримає в своє розпорядження термін відстрочки до 2-х років.

Спосіб 2. Оскарження рішення державного виконавця про відкриття діловодства

Якщо скарга була відхилена судом вищої інстанції, то все ще можна оскаржити рішення виконавчої служби про відкриття діловодства.

Як показує практика Юридичної компанії «Касьяненко і партнери», досить часто заяву банку і виконавчий лист, на підставі яких і відкривається виконавче діловодство, оформляються неправильно. У цих документах можуть міститися помилки в ПІБ боржника, його місці реєстрації, ідентифікаційному коді і т.п.

Будь-яка неточність або помилка в документах може стати причиною для відмови у відкритті виконавчого провадження. Це дає боржнику право на оскарження рішення виконавчого органу про відкриття діловодства.

Скарга на дії виконавчого органу або приватного виконавця повинна подаватися в ту судову інстанцію, яка винесла відповідне рішення. Розгляд скарги може тривати близько півтора місяця, плюс додатковий час на внесення змін у виконавчий лист і передачу його в ДВС. Подібний спосіб насправді може виграти боржнику від 3-х до 6-и місяців часу.

Спосіб 3. Подача скарги до суду на дії або бездіяльність представника державної виконавчої служби або приватного виконавця

Стягнення для погашення боргу перед банком здійснюється в строго визначеному порядку: спочатку – щодо фінансових коштів боржника; якщо їх недостатньо – на рухоме майно; і тільки після цього – на нерухоме майно (земельна ділянка, житло).

Найчастіше, державні виконавці нехтують даними статтями закону і, не звертаючи уваги на грошові кошти боржника або автомобіль, починають стягнення нерухомого майна. Це є грубим порушенням законодавства, що дозволяє оскаржити дії ДВС і виграти до року часу.

Спосіб 4. Підготовка клопотання про розстрочку на погашення боргу

Відповідно до статті 35 ЗУ «Про виконавче провадження», держвиконавець (за своєю ініціативою або за ініціативою сторін) і самі сторони можуть звернутися до суду, який видав відповідне рішення по справі, про надання відстрочки або розстрочки виконавчого провадження або зміни умов його здійснення.

По суті, боржник має право звернутися до суду для того, щоб отримати розстрочку на півроку-рік, або про стягнення нерухомості, а також інших активів, що належать позичальникові. Хоча подібне звернення також не є вагомою причиною для зупинення виконавчого провадження, найчастіше суди приймають саме таке рішення для запобігання утворення будь-яких «накладок» і розбіжностей.

Тобто, якщо суд винесе позитивне для боржника рішення, виконавець може потрапити в дуже дивне положення, коли майно боржника вже реалізовано, а суд надав йому розстрочку. Подібне клопотання допоможе виграти близько 2-х місяців, якщо суд задовольнить клопотання, то ще більше.

Спосіб 5. Подача позову третьою особою про визнання права власності на майно, на яке державний виконавець наклав арешт

Даний спосіб стане відмінним варіантом у тому випадку, якщо раніше укладався договір купівлі-продажу, але право власності не було оформлено належним чином в БТІ. Покупець має право подати позов до суду про визнання його власником майна, на яке виконавча служба наклала арешт. Це змусить суд тимчасово зупинити виконавче провадження до закінчення судових розглядів. Навіть у тому випадку, якщо позов третьої особи не буде задоволений, це допоможе виграти час від 2-х місяців до року для боржника.

Спосіб 6. Оскарження результатів або процесу оцінки майна, що підлягає реалізації

Оцінкою майна займається виконавчий орган, виходячи з діючих ринкових цін. Однак існують обставини, коли оцінка майна може бути здійснена тільки з використанням послуг кваліфікованого оцінювача. Наприклад, участь оцінювача обов’язкова, якщо стягнення відбувається щодо нерухомості або транспортних засобів.

У тому випадку, якщо сторони справи не згодні з результатами оцінки майна, вони можуть надати свої заперечення на адресу державного виконавця. Після цього державний виконавець в обов’язковому порядку призначить рецензування оцінки майна. Якщо ж і рецензування буде незадовільним для сторін, то вони мають право в 10-и денний термін подати свої заперечення до суду. Даний термін починається з моменту отримання повідомлення про результати рецензування.

Спираючись на викладену інформацію, і досвід наших фахівців в даній правовій галузі, можна з упевненістю сказати про те, що даний метод цілком реально може допомогти виграти до 8-и місяців додаткового часу. Оскільки виконавець не буде володіти документами, що підтверджують вартість майна, він не зможе почати торги і, відповідно, реалізувати це майно.

Спосіб 7. Оскарження результатів торгів, організованих виконавчою службою

Порядок, згідно з яким відбувається реалізація заставного майна, регулюється Постановою Кабміну від 22.12.1997 року № 1448.

Положення цієї постанови вказують на те, що торги можуть бути визнані недійсними в ході судового розгляду. Ініціювати судовий розгляд може будь-хто з учасників торгів, банк або боржник.

Якщо брати до уваги практику Юридичної компанії «Касьяненко і партнери», можна з упевненістю сказати, що виконавча служба найчастіше припускає два основних порушення: неправильне з точки зору закону проведення торгів, помилки в наданні інформації про майбутні торги.

Крім вищевикладеного, особливу увагу варто звертати на протокол, який ведеться під час торгів. В даному протоколі повинна міститися інформація про початкову і кінцеву ціну на майно, ставки, які робили учасники і переможець торгів, а також відомості про нього. Протокол повинен бути підписаний ведучим торгів і переможцем (його представником) і переданий організатору торгів не пізніше, ніж через три дні після їх завершення.

Якщо переможець торгів (людина, що запропонував найвищу ціну за майно) протягом 10 днів не внесе повну оплату свого придбання, то торги необхідно вважати такими, що не відбулись, а їх результати – недійсними.

Тобто, якщо на етапі реалізації майна боржника будуть помічені будь-які порушення, то позичальник має право оскаржити результати торгів у суді. Для того, щоб отримати позитивне рішення суду, необхідно підготувати вагомі аргументи на захист своєї точки зору.

У тому випадку, якщо торги були проведені відповідно до чинного законодавства, то істотних аргументів для їх скасування знайти не вдасться. Якщо ж суд винесе рішення, яке анулює реалізацію майна, боржник отримає в своє розпорядження ще одну відстрочку для погашення несплати за кредитом.

Даний спосіб є останньою можливістю для того, щоб тимчасово врятувати майно від реалізації. Саме тому ми рекомендуємо заздалегідь звертатися до професійних юристів, щоб ваші дії і вчинки були максимально ефективними для отримання задовільного результату справи.

Звичайно ж, найкращий варіант – це не затягувати до етапу проведення торгів, а скористатися іншими вищеописаними методами отримання додаткового часу на сплату боргів. Пам’ятайте, що дії з юридичного врегулювання з моменту початку торгів вже є досить обмеженими. Саме тому краще вчасно звернутися за правовою допомогою. Фахівці Юридичної компанії «Касьяненко і партнери» зроблять все можливе, щоб допомогти вам врятувати своє заставне майно від продажу. Наші юристи та адвокати мають на озброєнні найефективніші методи для мінімізації кредитних заборгованостей і порятунку майна від примусового стягнення. Серед них: виведення майна з-під заставних зобов’язань, реалізація майна боржника на вигідних для нього умовах, затягування майнових і боргових спорів.

Відзначимо, що при грамотному підході до справи, боржник може не тільки позбутися своїх кредитних зобов’язань, але навіть заробити на реалізації майна! В чинному законодавстві передбачено ряд процедур, які дозволяють боржникові продати майно, яке коштує менше, ніж необхідно для погашення всього боргу, і при цьому домогтися списання кредитного залишку. Якщо вас цікавить інформація про дані процедури ‒ обов’язково зв’яжіться з нашою компанією за контактами, вказаними на сайті.

Як підсумок, якщо ви не бажаєте віддавати банківській установі майно, яке наживали важкою працею, то обов’язково скористайтеся професійною юридичною допомогою. Наші юристи щодня борються за інтереси і заставне майно боржників. У цьому їм допомагають значний досвід супроводу справ в даній юридичній галузі, вміння працювати з нестандартними ситуаціями і знаходити найбільш ефективні і оригінальні способи для вирішення тих чи інших проблем, пов’язаних з боргами за кредитом.

Наприклад, адвокати юридичної компанії «Касьяненко і партнери» змогли домогтися припинення виконавчого провадження та скасування арешту, накладеного на заставне майно.

Таким чином, Окружний адміністративний суд міста Києва від 25.05.2012 року визнав дії виконавчої служби незаконними. За матеріалами справи, виконавча служба відкрила діловодство, але не сповістила боржника про це. Суд скасував постанову ДВС про розшук майна боржника. Також, суддя акцентував увагу на тому, що представники ДВС зобов’язані діяти в рамках Закону України «Про виконавче провадження». Тобто представники виконавчої служби порушили 31-у статтю цього закону, не сповістивши боржника про початок виконавчого провадження, і тим самим, позбавивши його законного права на добровільне виконання рішення суду про погашення боргу перед банком.

Також, взявши до уваги аргументи представника Юридичної компанії «Касьяненко і партнери», суд виніс рішення про скасування розшуку майна боржника, оскільки останній не був обізнаний про відкриття провадження з примусового стягнення боргів через реалізацію заставного майна. Завдяки даному рішенню клієнт нашої компанії отримав додаткову відстрочку для здійснення своїх кредитних зобов’язань.

Касьяненко Дмитро Леонідович

Адвокат, керуючий партнер Юридичної компанії "Касьяненко і партнери". Від 2002 року, Дмитро Леонідович розпочав свій шлях у правничій сфері, пройшовши шлях від ключових позицій у бізнес-структурах до важливих ролей у державному секторі. Завдяки своєму досвіду, він став відомим фахівцем у галузях кримінального права, банківського та фінансового права, господарського та податкового права і процесу.

Подписаться
Уведомление о
0 Комментарий
Inline Feedbacks
View all comments