click fraud detection

Як отримати спадщину?

Все має свій початок, та кінець. На жаль, не виключення, людське життя. Так, після смерті людини, залишаються усі її права та обов’язки, що належали на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок її смерті,  –  вони і входять то складу спадщини.  Тому, для того, щоб після смерті не створювати певних юридичних проблем близьким, а можливо, навпаки, добросовісно розподілити набуте за життя майно чи кошти, варто вчасно подумати про складання заповіту у нотаріуса. Чомусь, для більшості українців заповіт, як і, наприклад,  шлюбний договір  – це не зручні теми для обговорення, які завжди не на «часі».  У той час,  як в інших європейських країнах – такі речі майже обов’язкові для тих, хто хоче законно урегулювати питання фінансового характеру.   спадщина

Отже, згідно зі статтею 1216 Цивільного кодексу Україниспадкування – це перехід майнових і окремих особистих немайнових прав та обов’язків спадкодавця до його спадкоємців. Сукупність цих прав та обов’язків і є спадщиною. Зазначимо, що законодавством України кожен громадянин має право на свій розсуд вирішувати долю належного йому майна, а також заповідати його. Так, відповідно до ст. 534 Цивільного кодексу (ЦК) кожен громадянин може залишити за заповітом усе своє майно або частину його (не виключаючи предметів звичайної домашньої обстановки і вжитку) одній або кільком особам, як тим, що входять, так і тим, що не входять до кола спадкоємців за законом, а також державі або окремим державним, кооперативним та іншим громадським організаціям

Спадкодавцем може бути лише фізична особа (громадянин України, іноземний громадянин або особа без громадянства). Перехід прав та обов’язків юридичної особи у разі припинення її діяльності регулюється іншими нормами законодавства, які не є нормами спадкового права. Важливим є те, що, крім майна і прав, спадкоємці, які приймають спадщину, відповідно приймають також і борги померлого. Відмовитися від боргів і прийняти тільки права не можливо. Особливо це стосується кредитних боргів, які були у спадкодавця.

Право на спадкування виникає в день відкриття спадщини, тобто в день смерті особи або в день, з якого вона оголошується померлою. Для прийняття спадщини чи відмови від прийняття спадщини встановлюється строк у 6 місяців, який починається з дати відкриття спадщини. Відкривається спадкова справа тільки один раз і тільки в одного нотаріуса. Спадкоємці мають право звернутися до будь-якої державної нотаріальної контори або приватного нотаріуса за місцем відкриття спадщини або в сільських населених пунктах – до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування.

У спадщину входять майно і майнові права, що належали померлій людині, за винятком:

  • права на аліменти, пенсії, допомогу та інші виплати.
  • прав, пов’язаних із членством в юридичних особах (якщо інше не прописано в статуті);
  • права на відшкодування шкоди, яку було завдано спадкодавцеві до смерті; Тільки якщо суми зазначених виплат були перераховані на рахунок померлого до його смерті, спадкоємці мають право на їх отримання;
  • особистих немайнових прав (наприклад, авторське право);
  • інших прав та обов’язків, які були нерозривно пов’язані з померлим і не можуть бути передані іншим особам. Переліку таких прав і обов’язків у законодавстві немає.

Особі, яка бажає звернутися першою до нотаріуса необхідно мати при собі наступні документи:

Свідоцтво про смерть спадкодавця;

Документ, що підтверджує останнє місце проживання померлої особи (довідка житлово-експлуатаційної організації, довідка правління житлово-будівельного кооперативу про реєстрацію (постійне місце проживання) спадкодавця; запис у будинковій книзі про реєстрацію (постійне місце проживання) спадкодавця, довідка адресного бюро, довідка райвійськкомату про те, що спадкодавець до призову на військову службу проживав за відповідною адресою).

Зазначимо,  що спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом 6 місяців. Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу за місцем відкриття спадщини. Тут важливо є сказати, що  відмова спадкоємця за заповітом від прийняття спадщини не позбавляє його права на спадкування за законом.

У разі, якщо  пропущено строк для прийняття спадщини вийти із ситуації можна двома шляхами:

  1. Отримати письмову згоду інших спадкоємців і подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу.
  2. Подати позов до суду. Необхідно буде пояснити, чому ви пропустили термін. Якщо суд визнає такі причини поважними, то продовжить строки.

Насамкінець, варто додати, що не мають права на спадкування особи, які умисно позбавили життя спадкодавця чи будь-кого з можливих спадкоємців або вчинили замах на їхнє життя, особи, які умисно перешкоджали спадкодавцю скласти заповіт, внести до нього зміни або скасувати заповіт і цим сприяли виникненню права на спадкування у них самих чи інших осіб або сприяли збільшенню їхньої частки у спадщині. Не мають права на спадкування за законом батьки після дитини, щодо якої вони були позбавлені батьківства і їхні права не були поновлені на час відкриття спадщини, а також батьки (усиновлювачі) та повнолітні діти (усиновлені), інші особи, які ухилялися від виконання обов’язку щодо утримання спадкодавця, якщо ця обставина встановлена судом.

За законодавством України кожен громадянин має право на свій розсуд вирішувати долю належного йому майна, а також заповідати його. Так, відповідно до ст. 534 Цивільного кодексу (ЦК) кожен громадянин може залишити за заповітом усе своє майно або частину його одній або кільком особам, як тим, що входять, так і тим, що не входять до кола спадкоємців за законом, а також державі або окремим державним, кооперативним та іншим громадським організаціям.

Якщо у вас виникли проблеми з прийняттям спадщини (пропущенний срок прийняття, з’явились недобросовісні набувачі і т.ін) – звертайтесь до спеціалістів юридичної компанії “Касьяненко і партнери”. 

Касьяненко Дмитро Леонідович

Адвокат, керуючий партнер Юридичної компанії "Касьяненко і партнери". Від 2002 року, Дмитро Леонідович розпочав свій шлях у правничій сфері, пройшовши шлях від ключових позицій у бізнес-структурах до важливих ролей у державному секторі. Завдяки своєму досвіду, він став відомим фахівцем у галузях кримінального права, банківського та фінансового права, господарського та податкового права і процесу.

Подписаться
Уведомление о
0 Комментарий
Inline Feedbacks
View all comments