click fraud detection

Антирейдерська діяльність Юридичної компанії “Касьяненко і партнери”

Рейдерські схеми та етапи їх планування

Рейдерські схеми в більшості випадків діляться на кілька етапів.

Етап №1.

Перший етап — це етап визначення напрямку рейдерської діяльності:

  • вибір бізнесу з конкретними активами;
  • підбір і призначення учасників рейдерської схеми;
  • рольова підготовка учасників і розподіл завдань;
  • визначення з тимчасовими рамками проведення захоплення бізнесу;
  • виділення бюджету на рейдерську діяльність.

Етап №2.

Другий етап зазвичай передбачає:

  • проведення розвідки для збору інформації стосовно майбутньої схеми відчуження бізнесу;
  • проведення промислового шпигунства і введення у бізнес своїх подільників за заздалегідь розподіленим ролям;
  • процес вербування всередині бізнес-структури;
  • створення проблемних ситуацій і складнощів за допомогою завербованих співробітників;
  • порушення трудового мікроклімату всередині компанії;
  • знищення позитивного образу компанії в суспільстві;
  • здійснення планомірної проблемної діяльності шляхом залучення корумпованих елементів з державних органів та ін.;
  • розвиток конфлікту всередині компанії;
  • створення штучних провокацій, пов’язаних з розділом бізнесу;
  • використання заздалегідь підготовленого «живого щита».

Етап №3

Третій етап складається з наступних дій:

  • підготовка необхідної документації через корумповані елементи або в процесі розкрадання необхідних документів;
  • незаконна зміна засновників бізнесу з використанням підробленої документації;
  • підробка документів для поділу бізнесу і переходу його часток до нових власників;
  • заміна директора компанії з використанням фіктивної документації;
  • переведення майнових активів незаконним набувальникам;
  • контроль процесу судових розглядів за допомогою корупційних зв’язків з представниками відповідних органів;
  • створення замовних кримінальних розглядів;
  • контроль процесу судових розглядів у кримінальних справах.

Етап №4.

Даний етап характеризується наступною діяльністю:

  • акт силового захоплення бізнесу;
  • процес легалізації незаконно захопленого бізнесу;
  • розподіл отриманого прибутку між первинними організаторами рейдерської схеми.

Процес впровадження в бізнес, який планується захопити

Вибір «жертви» і впровадження «своїх людей» в бізнес має сленговий характер серед рейдерів — «забити клин». Досить ефективним методом отримання довіри власників бізнесу є допомога у розв’язанні проблем, які рейдери самі ж і створюють. Повернення майна після рейдерського захоплення в цьому випадку — складна юридична справа.

Найчастіше подібним займається конкретна людина, яка нібито розв’язує всі проблеми, залучаючи своїх «знайомих» в правоохоронних або органах державної влади. Тож не дивно, що цими «знайомими» виявляються корумповані посадові особи, які також беруть участь у рейдерській схемі. Власник бізнесу-жертви навіть не уявляє того, що гроші, які він віддав за надані йому фіктивні послуги, вже почали діяти проти нього.

Водночас, поки відбувається розв’язання штучно створених проблем і складнощів, рейдери роблять все можливе, щоб їх жертва почала сумніватися у своїх підлеглих, колегах по роботі або навіть у близьких людях. Все це робиться з метою успішного захоплення бізнесу, і щоб це гарантувати, рейдерам необхідно втертися в довіру. Зазвичай відбувається так, що шахраї грають ролі різних фахівців або експертів. Таким чином самі власники підприємств дозволяють рейдерам представляти їх інтереси в різних структурах і говорити від їхнього імені.

Шпигунство: промислове і комерційне

Після того, як представники рейдерської організації отримали довіру власника бізнесу, вони збирають досьє, до якого зазвичай входить інформація про:

  • власника бізнесу, його зв’язках, партнерах по комерційній діяльності, можливих слабкостях;
  • сім’ю, родичів та друзів власника;
  • засновників і акціонерів бізнесу;
  • особах і структурах, які проти цього підприємства або бізнесу;
  • порушеннях (податкових, законодавчих і т.д.) при веденні бізнесу.

Професійні рейдери діють таким чином, що власник бізнесу до останнього моменту не знає про свою долю, і не має ніяких можливостей для того, щоб вплинути на результат ситуації. У більшості випадків, власник дізнається про наявні проблеми вже після того, як його майно повністю відчужене, і він вже не може нічого зробити. Будь-які спроби повернути втрачене майно можуть привести до відкриття кримінальних справ проти нього, і навіть позбавлення волі колишнього власника бізнесу.

Шантаж законного власника

Шантаж власника бізнесу — майже обов’язкова практика з боку рейдерів. Бізнес буде потерпати від постійних проблем з податковими перевірками, перевірками з боку правоохоронних органів, трудових інспекцій та ін. Саме на тлі цього виникають сфабриковані кримінальні справи стосовно законного власника. В цьому випадку не обходиться без обурення з боку рейдерів акціонерів і незадоволених клієнтів. У період шантажу власник бізнесу все ще не підозрює про стрімко катастрофу, що наближається, оскільки рейдери до останнього моменту все тримають в секреті, використовуючи допомогу корумпованих суддів і експертів. Даний етап рейдерської атаки характеризується наявністю великої кількості позовних заяв (їх число може налічувати десятки, а то й сотні), які виграють саме рейдери та їх спільники. Після завершення судової тяганини або в її процесі, рейдери починають вживати заходів для легалізації відчуженого незаконним шляхом майна.

Спеціальні P.R. схеми

Спеціальний P.R. є одним із найулюбленіших методів впливу шахраїв на бізнес-жертву. Мета цього етапу — створення негативного образу жертви в очах громадськості. Для цього рейдери наймають людей та поширюють наклепи у ЗМІ. Водночас правоохоронні органи отримають величезну кількість скарг на підприємницьку діяльність власника, майно якого хочуть забрати зловмисники. Через це жертва втрачає довіру суспільства, та її спроби виправдати себе стають марними.

Процес силового захоплення бізнесу

Після того, як всі формальності дотримані, а рейдери отримали необхідне їм рішення суду, відбувається силове захоплення бізнесу. Самі рейдери називають цей етап «виносом тіла», що є вельми наочним позначенням. До цього моменту зловмисники вже володіють необхідними кримінальними справами стосовно своєї жертви. Після цього до справи долучаються приватні силові структури, й навіть правоохоронні органи, які вилучають майно у його законного власника і передають шахраям.

Відчуження майна або бізнесу

Досвід роботи наших співробітників в боротьбі з рейдерською діяльністю показує, що нерухомість, захоплена рейдерами, дуже швидко через підставні фірми переходить «потрібним людям». Українське законодавство в цьому випадку дозволяє скористатися лазівкою, яка має назву «сумлінні набувачі», які по факту не мають нічого спільного з рейдерами і їх діяльністю. Сумлінні набувачі захищені законом, і повернути майно в них вже не вийде.

Посередниками в таких схемах виступають досить відомі «фірми-одноденки», засновники яких є прямими співучасниками злочину рейдерів. Дані особи грають свою роль тільки в процесі відчуження майна, і швидко зникають після того, як рейдерська схема підходить до свого логічного завершення. Найчастіше для установи подібних фірм вибирають людей, від яких потім буде нескладно позбутися, наприклад, представників нижчих соціальних верств.

Після ліквідації посередників розслідування проти рейдерів припиняються на невизначений період. Шанс повернення майна його законному власнику на цьому етапі практично дорівнює нулю.

Висновок

Насправді, про неправомірні дії рейдерів і наш досвід боротьби з ними, ми могли б написати кілька детективних книг. Однак головною метою цього документа є спроба застерегти власників бізнесу від надмірної наївності та надати інформацію про реальну рейдерську небезпеку.

Послуги компанії «Касьяненко і партнери» (антирейдерська діяльність) спрямовані, перш за все, на те, щоб запобігти подібним незаконним зазіханням на бізнес наших клієнтів з боку третіх осіб. Якщо у вас виникають будь-які побоювання або підозри щодо безпеки вашої підприємницької діяльності, то відразу ж звертайтеся до наших фахівців. І запам’ятайте: рейдерську атаку легше попередити і звести нанівець, ніж потім намагатися повернути втрачене та відшкодовувати збитки.

Касьяненко Дмитро Леонідович

Адвокат, керуючий партнер Юридичної компанії "Касьяненко і партнери". Від 2002 року, Дмитро Леонідович розпочав свій шлях у правничій сфері, пройшовши шлях від ключових позицій у бізнес-структурах до важливих ролей у державному секторі. Завдяки своєму досвіду, він став відомим фахівцем у галузях кримінального права, банківського та фінансового права, господарського та податкового права і процесу.

Подписаться
Уведомление о
0 Комментарий
Inline Feedbacks
View all comments