click fraud detection

Антирейдерська діяльність

Рейдерство є незаконним видом діяльності. Однак, як вважають самі рейдери, найпопулярнішим способом їх шахрайства (і одночасно найефективнішим) визнається саме «каскадний метод». При використанні даного методу суть рейдерських нападів полягає в штучному створенні проблемних ситуацій для бізнесу «на всіх фронтах При цьому керівництво підприємства не може впоратися з великою кількістю виниклих складнощів і недоліків. Все це швидко і практично неминуче наближає факт поглинання бізнесу рейдерами.

Зі зрозумілих причин, в кожному окремому випадку рейдерські схеми впливу будуть відрізнятися, і залежати від різних факторів. За своєю суттю найпоширенішим методом рейдерської діяльності в Україні є саме силове захоплення бізнесу. Відбувається воно вже на підставі заздалегідь сфальсифікованих документів про зміну власника підприємства.

Виконавцями рейдерського захоплення виступають приватні охоронні організації. Іноді силовий вплив відбувається за допомогою корумпованих елементів правоохоронних органів. У наших реаліях особливу увагу також необхідно приділити ситуаціям, в яких грубою силою в справах рейдерів виступають представники патріотичних і радикально налаштованих громадських організацій. При цьому силове й незаконне захоплення бізнесу відбувається під гаслами захисту прав людини і боротьби з несправедливістю.

Короткий екскурс в історію поняття

Саме поняття «рейдерства» перекочувало в Україну зі Сполучених Штатів Америки. У більшості випадків під рейдерством розуміють саме незаконне захоплення власності проти волі самого власника. Однак дане поняття повністю змінило своє значення, оскільки в США «рейдер» — це сторона, яка зайняла агресивну позицію в процесі злиття або поглинання компаній. При цьому в суті цього поняття немає негативного або незаконного відтінку, в Америці «рейдерство» — це високоінтелектуальний рід занять, що вимагає не тільки підприємницьких навичок, а й навичок прогнозування. Рейдери ж в нашій країні — це представники кримінальних угруповань, які використовують незаконні інструменти для захоплення чужого бізнесу.

В наш час під «рейдерством» необхідно розуміти комплекс заздалегідь спланованих незаконних дій, який ставить собі за мету — захоплення чужого майна й отримання прав на нього за допомогою шахрайських схем і корупційних правопорушень. У сучасному українському законодавстві існує досить багато можливостей для залучення рейдерів до відповідальності. Однак до тих пір, поки в державних і правоохоронних органах залишаються корумповані елементи, проблема існування рейдерів не зникне.

Причини виникнення рейдерства

Рейдерство, як і вірус в медицині, вражає тільки ослаблений організм, в нашому випадку — це економіка. Українські економічні реформи не завжди були досить ефективними, і тепер за це розплачуються представники національного бізнесу.

Друга причина розвитку рейдерської діяльності — наявність корупції в органах державної влади та правоохоронних органах. Одне успішне рейдерське захоплення здатне забезпечити корумпованого чиновника до кінця його життя. Саме через це і відбуваються «зрушення» законодавства, нібито закон — це не моноліт, а важка тумбочка, яка заважає щасливому життю корупціонера.

Активність рейдерства також пояснюється суттєвою економічною вигодою даної діяльності. Створити новий бізнес — це затратно, як в плані фінансів, так і в плані часу. Однак захоплення промислового активу є швидкою можливістю для збагачення. За оцінкою експертів, рентабельність рейдерства становить близько тисячі відсотків. Жодна компанія не може похвалитися подібними показниками.

Саме тому рейдери, які одного разу змогли домогтися успіху у своїх починаннях, повертаються до перевірених схем знову і знову. При цьому в кримінальні авантюри втягується все більша кількість людей. За даними правоохоронних органів рейдерський бізнес невпинно зростає, а оборот захоплених промислових активів, захоплених незаконно, в порівнянні з початком 2000-х років виріс більш ніж на 50%. Аналітики також вказують на те, що річний оборот українських рейдерських компаній оцінюється не мільйонами, а мільярдами гривень.

Корупційна діяльність і її зв’язок з рейдерством

Між корупцією в нашій країні та діяльністю рейдерів існує прямий зв’язок. Як показує практика боротьби з рейдерськими організаціями, в їх склад зазвичай входять наступні особи: організатор, помічники організатора, які займаються аналітичною діяльністю стосовно компанії-жертви, номінальні особи, на яких буде оформлено право власності на бізнес активи, виконавці, що діють відкрито. На жаль, але це лише одна, видима сторона медалі. Інша сторона — це посадові особи, які загрузли в корупції, які діють приховано, і по своїй суті є звичайними подільниками у здійснюваному злочині.

Зовсім не дивно, що ці люди становлять собою явну небезпеку нормальному функціонуванню суспільства в законодавчих рамках. Якщо корумпована посадова особа отримує владу, то вона повністю нівелює діяльність підконтрольних їй структур, всіляко заважаючи розглядати рейдерську атаку, як злочин. Саме це призводить до відмов у порушенні відповідних справ від правоохоронних органів. На думку корумпованих осіб, такі справи не можуть бути відкриті, оскільки не існує самого складу злочину.

Тактика діяльності рейдерів

Наявність служби безпеки — це ще не гарантія захищеності бізнесу. У більшості випадків така служба здатна оперативно виконувати лише стандартні функції, але абсолютно не готова до протидії рейдерським атакам, оскільки вони відбуваються відразу в декількох напрямках. Звісно, що рейдери активно використовують даний факт. Краща жертва для рейдерської організації — це та, яка помиляється щодо справжнього стану безпеки і захищеності своєї діяльності.

Перед початком операції з незаконного захоплення бізнесу рейдери ретельно відточують основні аспекти своєї тактики: комплексне і всебічне вивчення обставин, які здатні істотно вплинути на успіх або провал їхнього злочинного наміру.

Величезний практичний досвід фахівців Юридичної компанії «Касьяненко і партнери» говорить про те, що схеми рейдерів зазвичай продумані настільки добре, що їх розпізнання вимагає значної кількості часу і спеціальних навичок. Наші адвокати завжди готові прийти вам на допомогу і зберегти ваші права, ваше майно і ваш бізнес!

Касьяненко Дмитро Леонідович

Адвокат, керуючий партнер Юридичної компанії "Касьяненко і партнери". Від 2002 року, Дмитро Леонідович розпочав свій шлях у правничій сфері, пройшовши шлях від ключових позицій у бізнес-структурах до важливих ролей у державному секторі. Завдяки своєму досвіду, він став відомим фахівцем у галузях кримінального права, банківського та фінансового права, господарського та податкового права і процесу.

Подписаться
Уведомление о
0 Комментарий
Inline Feedbacks
View all comments