click fraud detection

Складання заповіту

Заповіт – це особисте розпорядження фізичної особи на випадок її смерті. Крім того, законодавством передбачена певна черга тих, хто має право отримати спадщину за заповітом і за законом. Згідно з ч. 2 ст. 1223 ЦК України спадкування за законом можливо тільки в разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, відмови від заповіту з боку спадкоємців або, коли в заповіті вказана тільки частина майна.

Скласти заповіт можуть всі фізичні особи, які входять до категорії дієздатних. Згідно зі ст. 1234 ЦК України складати заповіт фізична особа повинна особисто, без представників.

Спадкоємцями можуть виступати одна або декілька осіб, незалежно від того, в яких родинних зв’язках вони знаходяться з заповідачем. За бажанням заповідач зможе, без зазначеної на те причини, позбавити права на спадщину будь-якого зі своїх родичів. Однак до цієї категорії не входять особи, які мають повне право на обов’язкову частку спадщини за законом.

До осіб, які мають право на обов’язкову частку спадщини належать:

  • Особи, які не досягли повноліття, а також повнолітні, але непрацездатні діти.
  • Непрацездатні батьки, чоловік/дружина. Згідно зі ст. 1241 ЦК України такі особи мають повне право на спадщину частини майна.

У ст. 85 ЦКУ чітко прописані пункти, хто саме може складати заповіт, хто повинен його засвідчувати та в якій формі цей папір має бути представлена. Таким чином, спадкування за заповітом може проводитися тільки після того, як були дотримані всі умови з оформлення цього документа.

Заповідач може в будь-який зручний для нього час скасувати складений раніше заповіт, внести певні правки в документ або скласти новий заповіт.

Отримати право на належну частку у спадщині спадкоємці можуть тільки після смерті заповідача. Саме тоді даний документ набирає юридичної сили.

Заповіт необхідно оформляти на спеціальному бланку, дотримуючись певних правил. Після цього, його потрібно завірити у нотаріуса – державного або приватного. Якщо мова йде про сільську місцевість, тоді можна звернутися до голови сільської ради. При цьому присутність спадкоємців під час оформлення заповіту вважається необов’язковим.

Фахівці Юридичної компанії «Касьяненко і партнери» проконсультують вас з усіх питань складання заповіту, про всі нюанси й наслідки, а також допоможуть при його нотаріальному завіренні. 

Касьяненко Дмитро Леонідович

Адвокат, керуючий партнер Юридичної компанії "Касьяненко і партнери". Від 2002 року, Дмитро Леонідович розпочав свій шлях у правничій сфері, пройшовши шлях від ключових позицій у бізнес-структурах до важливих ролей у державному секторі. Завдяки своєму досвіду, він став відомим фахівцем у галузях кримінального права, банківського та фінансового права, господарського та податкового права і процесу.

Подписаться
Уведомление о
0 Комментарий
Inline Feedbacks
View all comments