click fraud detection

Удочеріння та усиновлення

Удочеріння або усиновлення відбувається виключно за рішенням суду. Як вказує стаття 207 СКУ, під усиновленням необхідно розуміти прийняття усиновлювачем у свою сім’ю неповнолітню особу на правах сина чи дочки. Тобто, після процесу усиновлення, дитина отримує не тільки відповідні права (як приклад, право на спадщину), але й обов’язки стосовно батьків.

З моменту усиновлення між особою, яка усиновлена, і її біологічними батьками припиняються будь-які майнові або особисті права. Те ж саме стосується й інших родичів за походженням.

Але навіть з вищевказаного правила існують певні винятки. До них відносять такі:

  • Збереження прав і обов’язків за бажанням матері (усиновитель – чоловік) або за бажанням батька (усиновлювачем є жінка).
  • Ситуація, що виникла після смерті одного з батьків дитини (те ж саме стосується ситуації після розірвання шлюбу з особою, яка визнана недієздатною у встановленому законом порядку). Якщо після цього другий з батьків одружується з особою, яка висловлює бажання на усиновлення, то родичі дитини з боку батьків, який помер (дідусь, бабуся, рідні брати та сестри) можуть звернутися до суду із заявою про збереження правового зв’язку з дитиною.

→ Усиновлення або удочеріння зазвичай стосується неповнолітньої дитини. Але в юридичній практиці існують випадки, коли суд приймав позитивні рішення стосовно повнолітніх осіб, звертаючи увагу на відсутність у них батьківського піклування чи інші, вагомі причини. У таких справах суд приділяє особливу увагу розгляду сімейного та соціального статусів усиновителя, відсутності у нього власних дітей та інших суттєвих обставин.

У місцевій раді, місцевих державних організаціях, а також в Державному департаменті з усиновлення та захисту прав дитини ведеться облік дітей, які можуть бути усиновлені, а також осіб, які мають бажання усиновити дитину.

Посередницька або комерційна діяльність щодо питань, пов’язаних з усиновленням, в Україні знаходиться під забороною. Незаконним також є опіка чи піклування над іноземцями або особами без громадянства. Дана інформація дає змогу більш обережно і підозріло ставиться до пропозицій допомоги з усиновлення з боку третіх осіб або агентств. Якщо Ви вирішили усиновити дитину, то допомогти вам в цьому може лише кваліфікований юрист зі значним досвідом у цій сфері права.

Важливо пам’ятати, що треба особисто подавати заяву до суду про усиновлення особою, яка виявила таке бажання. Заява не може бути передана через представника. Адвокат може правильно її скласти та детально пояснити нюанси подачі.

Недійсність та скасування усиновлення

Факт усиновлення може бути визнаний недійсним і згодом – скасований. Подібне рішення приймає тільки суд в таких випадках:

  • усиновлення здійснено без згоди дитини або її батьків (якщо була необхідність в такій згоді);
  • усиновлення було фіктивним, оскільки усиновлювач не бажав отримання прав і обов’язків, пов’язаних з даним правовим статусом;
  • усиновлення здійснено на підставі підробленого пакету документів;
  • були відсутні необхідні згоди та дозволи (другого з батьків, медичного або освітнього закладу);
  • один з подружжя є усиновлювачем дитини другого з подружжя, але встановлюється інформація, згідно з якою на момент усиновлення другий чоловік не мав намірів на продовження шлюбних відносин.

Усиновлення може бути скасоване в судовому порядку в наступних випадках:

  • факт усиновлення не відповідає інтересам самої дитини;
  • дитина має невиліковну фізичну або психічну хворобу, про яку не знав, і не міг знати усиновитель на момент усиновлення;
  • між усиновлювачем і дитиною виникли взаємини, які роблять неможливим подальше виконання батьківських обов’язків.

Якщо дитина досягла повноліття, то скасування усиновлення скоріш за все не є можливим, тільки за певних умов. Це відбувається, якщо поведінка усиновленого загрожує життю усиновителя або членів його сім’ї, за взаємною згодою усиновлювача й усиновленого, або за заявою одного з них, якщо відносини усиновлювача та усиновленої неможливі через об’єктивні причини.

До суду з заявою про скасування усиновлення може звернутися не тільки усиновитель, біологічні батьки дитини, опікун, орган опіки або прокурор, а й сама дитина, якщо їй виповнилося 14 років.

Фахівці Юридичної компанії “Касьяненко і партнери” мають багаторічний досвід у вирішенні сімейних спорів, а так само питаннях про усиновлення й удочеріння, завжди готові надати вам детальну консультацію, а також підготувати весь необхідний пакет документів.

Наша політика – рішення, а не поради. Завжди та у всьому ми керуємося перш за все інтересами своїх довірителів.

Касьяненко Дмитро Леонідович

Адвокат, керуючий партнер Юридичної компанії "Касьяненко і партнери". Від 2002 року, Дмитро Леонідович розпочав свій шлях у правничій сфері, пройшовши шлях від ключових позицій у бізнес-структурах до важливих ролей у державному секторі. Завдяки своєму досвіду, він став відомим фахівцем у галузях кримінального права, банківського та фінансового права, господарського та податкового права і процесу.

Подписаться
Уведомление о
0 Комментарий
Inline Feedbacks
View all comments