click fraud detection

Питання про позбавлення батьківських прав в Україні

Позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, коли батьки не піклуються про добробут дитини, а навпаки – представляють своєрідну загрозу для нього. Саме тому закон змушує приймати подібні рішення, щоб сприяти подальшому розвитку дитини.

Які бувають підстави для позбавлення батьківських прав?

Процес позбавлення батьків прав сам по собі є вкрай складним, саме тому закон встановлює конкретний і досить строгий перелік підстав для подібного рішення. Стаття 161 СК України (http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/2947-14) говорить, що батьки можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо:

  • Новонароджена дитина була залишена в пологовому будинку і не мала батьківської турботи без поважних з боку матері або батька причин (протягом пів року).
  • Батьки не виконують свої прямі зобов’язання по вихованню і підтримці розвитку дитини в духовному і фізичному плані. Цей пункт поширюється і на ситуації, коли батько і мати дитини не піклуються про навчання свого чада, не забезпечують його відповідним харчуванням або нехтують послугами лікаря, коли вони дійсно необхідні.
  • Дитина піддається насильству (фізичному або психологічному). Якщо мати або батько мають пристрасть до алкоголю або наркотиків (повинні бути відповідні докази з медичних установ).
  • Дитина піддається експлуатації.
  • Батько або батьки роблять усвідомлений злочин проти своєї дитини.

Наявність серйозної душевної хвороби або тривале відрядження не можуть бути приводом для позбавлення батьківських прав. Якщо один з подружжя заважає другому бачитися з дитиною, то відсутність виховання і позитивного впливу в такому випадку обумовлено не безвідповідальністю батьків, а зовнішніми чинниками, які від нього не залежать. Законодавство України з питань батьківського контролю має великий фундамент, саме тому кожна причина або підстава будуть серйозно перевірені в судовому порядку.

Як відбувається позбавлення батьківських прав?

Підстави для позбавлення батьківських прав розглядаються судом. Перед тим, як звертатися в суд, необхідно подбати про наявність наступних документів:

  • паспорт одного з батьків;
  • свідоцтво про народження дитини;
  • заяву про розлучення (якщо є);
  • заяву від дитини, якщо їй вже виповнилося десять років;
  • акт або висновок щодо умов проживання дитини;
  • довідка з роботи та характеристика;
  • висновки перевірки дитини психологом;
  • будь-які інші документи, які б підтверджували невиконання батьківських обов’язків.

Документи віддаються до відповідних органів опіки, після чого вони направляються в суд разом з позовною заявою про позбавлення батьківських прав. Документи подаються до суду за місцем проживання відповідача. Всі зібрані докази повинні бути безперечними. В процесі розгляду справи може з’ясуватися, що стосовно дитини виконувалися злочинні дії з боку батьків. Після цього може бути відкрито додаткову кримінальну справу. Якщо суд прийме рішення про задоволення позову, то можливі наступні варіанти:

  • якщо у відповідача є додаткове житло, то він повинен буде переселитися;
  • примусовий поділ квартири.

Хто має право на подачу позову?

Позовну заяву може подати:

  • будь-який з членів сім’ї;
  • опікун дитини;
  • органи опіки;
  • прокуратура;
  • навчальний або медичний заклад;
  • сама дитина, якщо їй виповнилося 14 років.

Інші члени сім’ї можуть подати заяву про позбавлення прав батька чи матері, якщо на те є дозвіл органів опіки.

Можливі наслідки

У тому випадку, якщо суд задовольняє позов, то батьки більш не можуть:

  • брати участь у вихованні або навіть спілкуватися з дитиною;
  • представляти інтереси дитини;
  • отримувати різні соціальні пільги, покликані допомогти сім’ям з дітьми;
  • усиновити іншу дитину;
  • бути спадкоємцями своїх дітей (якщо інакше не вказано в заповіті).

Однак відсутність прав на виховання зовсім не звільняє від обов’язків щодо забезпечення. Найчастіше дитину передають на виховання другому з подружжя, а якщо такої можливості немає, то іншим родичам, які приймають опіку. Бачитися з дитиною можна лише в тому випадку, якщо суд дасть свою згоду на це.

Як відновити батьківські права?

У будь-якому випадку не можна говорити про те, що подібне судове рішення є безповоротним. Права на дитину можна також відновити в судовому порядку. Зробити цього не можна лише тоді, коли вже відбулося усиновлення або дитина досягла повноліття. Головне, що повинен визначити суд – це факт того, що спосіб життя одного або двох батьків змінився.

Позбавлення батьківських прав, якщо батько є іноземцем

Подібна процедура щодо позбавлення батьківських прав батька-іноземця може відбуватися без його участі. Хоча він і отримує обов’язкове повідомлення про майбутнє засідання. Якщо повідомлення повертається двічі без підтвердження його отримання, суд приймає рішення в заочному порядку. Тобто згода іноземного батька не є обов’язковою, потрібно лише надати необхідні докази про те, що він не займається вихованням дитини й байдуже ставиться до своїх батьківських обов’язків.

У тому випадку, якщо іноземець є позивачем у справі, прийняття рішення може затягнутися. Якщо іноземний батько має нерухомість в Україні, то позбавлення прав можливо, але якщо немає, то позов може бути просто не прийнято. Хай там як, але судові розгляди вимагають участі професійного сімейного адвоката. Фахівці Юридичної компанії «Касьяненко і партнери» гарантують, що при зверненні до нас ви можете розраховувати на:

  • консультацію по вашій справі з прогнозом результату;
  • допомогу з документами, їх оформленням і подачею;
  • докладні настанови про те, як отримати задовільний для вас результат;
  • представництво в суді;
  • повний захист прав вашої дитини.
Рейтинг
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (2 оценок, среднее: 5,00 из 5)
blankЗавантаження...
Подписаться
Уведомление о
0 Комментарий
Inline Feedbacks
View all comments
blank

Ми використовуємо файли cookie для отримання інформації про те, як ви використовуєте наш Веб-сайт. Детальніше

Cookie-файли

Ми використовуємо файли cookie для отримання інформації про те, як ви використовуєте наш Веб-сайт. Cookie-файли дозволяють нам забезпечити можливість використання Веб-сайту в більш зручному і доступному форматі. Такі файли, як правило, не містять будь-які дані, які дозволили б нам ідентифікувати вас як конкретну фізичну особу. Ваші дані будуть оброблятися з використанням cookie-файлів протягом дозволеного вами періоду.


Політика використання файлів Cookie / Cookie Policy
Згода користувача на правила користування веб сайтом
Згода на збір, обробку та передачу персональних даних

Закрити