click fraud detection

Батьківські права

З яких причин згідно із Законом України одного з батьків можуть позбавити батьківських прав?

Як позбавити батьківських прав?

Позбавлення батьківських прав: наслідки? 

Трапляються ситуації, коли сімейним парам доводиться розривати свої союзи з певних обставин. Складнощі відбуваються, коли у пари є неповнолітня дитина. Часто один з батьків загрожує другому позбавленням батьківських прав. В основному, подібні погрози надходять від чоловіків, що намагаються таким чином залякати жінку, для якої її дитина – це все. Саме тому колишні дружини відмовляються від спільно нажитого майна, приймають той факт, що у чоловіка є коханка та інше. Однак дана позиція вважається неправильною.

Згідно з українським законодавством є певний перелік причин, які є підставою для позбавлення батьківських прав.

У ч.1 ст.164 СК України зазначено, що позбавлення батьківських прав батька або матері є можливим в таких ситуаціях:

  1. Коли батько не подбав про те, щоб забрати дитину з пологового будинку або інших медичних установ без вагомих причин. Також, якщо батько чи мати протягом 6 місяців після народження дитини не ставилися до нього з необхідною турботою й увагою.
  2. Якщо батько або мати зловживають алкоголем або вживають наркотичні засоби.
  3. Коли батько відмовляється від прямих обов’язків по вихованню неповнолітнього сина або дочки.
  4. У разі жорсткого поводження з дітьми.
  5. Експлуатують неповнолітню дитину – змушують її жебракувати та бродяжити.
  6. Якщо батько був раніше засуджений за насильство над неповнолітніми дітьми.

Українські закони повністю на боці дитини також стосовно моральних та душевних благ. Навіть якщо батько – багата людина, що проживає в заміському багатоповерховому будинку, а мати орендує квартиру або проживає разом зі своїми батьками, то відповідно до закону – права двох батьків абсолютно однакові, незалежно від матеріального стану.

Тому для позбавлення батьківських прав повинні бути вагомі аргументи. Наприклад, умисне ухилення або нехтування батьківськими обов’язками, відмова виховувати власне чадо.

До цієї категорії відноситься також жорстоке поводження з дітьми: фізичне або психічне насильство, використання заборонених виховних заходів, всілякі приниження. Якщо батько приймає наркотичні препарати або зловживає алкогольними напоями, будуть потрібні підтверджувальні документи – медичні довідки.

«Експлуатація дитини» – коли батько насильно змушує дитину працювати, займатися проституцією, красти та здійснювати інші шахрайські діяння, жебракувати на вулиці.

При цьому варто відзначити, що позбавлення батьківських прав здійснюється виключно в судовому порядку. Розгляд подібних судових справ відбувається за місцем реєстрації відповідача (особа, яка буде позбавлена батьківських прав). Подати позовну заяву до місцевого суду має право один з батьків, а також опікун, піклувальник або інша особа, в сім’ї якої проживає неповнолітня дитина. Подати позов також можуть представники опіки та піклування, або дитина, якій вже виповнилося 14 років. В процесі судових розглядів повинні бути присутніми представники органів опіки та піклування того району, де зареєстрована дитина.

Представники опіки та піклування повинні оприлюднити в суді висновок, представлений в письмовому вигляді, що стосується вирішення спору. Цей висновок має бути зроблений з урахуванням інформації, отриманої під час огляду житла, в якому проживає дитина, після спілкування з батьком і іншими особами, які бажають проживати разом з дитиною.

Крім того, суддя може поцікавитися у дитини про те, з ким вона хоче залишитися. Однак думка дитини не є вирішальною в цій справі й часто суд приймає рішення всупереч думці дитини, коли важливо захистити її права та інтереси.

Таким чином, загрози з боку батька позбавити мати батьківських прав так і залишаються порожніми погрозами, оскільки ця процедура досить складна.

Юристи та адвокати Юридичної компанії «Касьяненко і партнери» мають великий досвід у розв’язанні судових спорів про позбавлення одного з батьків батьківських прав. Професіоналізм фахівців допоможе грамотно і детально розібратися в спірних ситуаціях, посилаючись на норми Сімейного кодексу України.

Касьяненко Дмитро Леонідович

Адвокат, керуючий партнер Юридичної компанії "Касьяненко і партнери". Від 2002 року, Дмитро Леонідович розпочав свій шлях у правничій сфері, пройшовши шлях від ключових позицій у бізнес-структурах до важливих ролей у державному секторі. Завдяки своєму досвіду, він став відомим фахівцем у галузях кримінального права, банківського та фінансового права, господарського та податкового права і процесу.

Подписаться
Уведомление о
0 Комментарий
Inline Feedbacks
View all comments