click fraud detection

Зміна розміру аліментів

Аліменти на дитину – це справа зовсім не одного дня. Виплати тривають доти, доки син або дочка не зможе самостійно заробляти собі на життя. За цей період життєві обставини та розмір виплат як у платника, так й в одержувача аліментів можуть суттєво змінюватися.

Безглуздо заперечувати, що виховання дитини та забезпечення її всім необхідним є трудомістким процесом. Однак він стає ще складнішим, коли шлюб розпадається, й тягар лягає на плечі одного з колишнього подружжя. В такому випадку можливим розв’язанням фінансових проблем може стати стягнення аліментів. З ряду причин розмір аліментів в мінливій економічній ситуації може викликати певне невдоволення. Платник може вважати, що розмір виплат занадто великий, тоді як батько чи мати, що живе з дитиною, може наполягати на тому, що цього недостатньо.

Як бути, коли розмір аліментів зовсім не влаштовує?

Перше, що потрібно знати в такому випадку – це те, що сучасне сімейне законодавство дозволяє змінювати розмір аліментів залежно від обставин, що склалися. Процеси зниження і підвищення сум виплат досить схожі між собою. Якщо ви плануєте подавати заяву в суд на зміну розміру виплат, то повинні знати, які обставини можуть зіграти свою роль в ухваленні позитивного рішення. До них відносять:

  • різке погіршення матеріального становища (втрата роботи, відсутність постійного доходу та ін.);
  • зміна складу сім’ї (народження дитини в новому шлюбі, початок проживання з непрацездатними членами сім’ї);
  • серйозне погіршення стану здоров’я дитини або одного з батьків;
  • зміна умов проживання дитини (платне навчання або наявність здібностей, які потребують розвитку і вимагають фінансових вкладень);
  • поява доказів того, що фінансовий стан одного з членів сім’ї змінився в кращу/гіршу сторону.

Якщо хоча б одна з вищеописаних ситуацій відбувається з вами, можна негайно почати складати позовну заяву про зменшення аліментів.

Особливості зміни розміру аліментів

Розрахунок аліментів відбувається наступним чином:

  • Тверда грошова сума, яка не може бути менше половини від прожиткового мінімуму для дитини. Цей мінімум встановлюється на законодавчому рівні та безпосередньо впливає на зміну умов по виплатах.
  • Частина від доходів. В цьому випадку враховується загальний дохід платника і кількість дітей, які потребують аліментів.

Якщо мова йде про фіксовану суму аліментів, то змінити її можна лише після зміни суми прожиткового мінімуму на дитину. Зміни в разі розрахунку за частиною від доходів може здійснюватися тільки за встановленими правилами:

  1. Мінімальний розмір частки не нижче ніж:
    – 1/4 від загального доходу на одну дитину;
    – 1/3 від загального доходу на двох дітей;
    – 1/2 від загального доходу на трьох і більше дітей.
  2. Максимальний розмір частки не може бути більше, ніж половина всього сукупного доходу батька чи матері, що проживає окремо від дітей.

Звичайно, завжди можна вказати бажаний розмір аліментів, але це зовсім не означає, що протилежна сторона буде згодна з вами. Простий спосіб зменшення або збільшення виплат по аліментах – зміна форми стягнення. Якщо заробіток батька чи матері складно назвати стабільним, то краще вибрати саме тверду грошову суму, але якщо у платника з’являється стабільний дохід, то набагато вигідніше відстоювати зміни в бік виплат залежно від частки. Кожна справа в будь-якому випадку є особливою, і тільки адвокат по сімейних справах здатний коректно витлумачити ті чи інші правові аспекти. Юристи компанії «Касьяненко і партнери» допоможуть максимізувати шанс задоволення вашого позову в суді.

Про що нам говорить судова практика?

Судова практика з питань призначення аліментів або їх скасування, зменшення або збільшення сум звертає увагу на аргументи кожної сторони. Якщо підстави для змін мають гідне підтвердження, яке оформлено відповідним чином, то шанси на задоволення позову вкрай великі. Зазвичай нова сума аліментів є збалансованою щодо потреб та можливостей сторін. Суд не задовольняє позови, в яких є надумані підстави або причини для внесення змін до попередніх судових рішень.

Касьяненко Дмитро Леонідович

Адвокат, керуючий партнер Юридичної компанії "Касьяненко і партнери". Від 2002 року, Дмитро Леонідович розпочав свій шлях у правничій сфері, пройшовши шлях від ключових позицій у бізнес-структурах до важливих ролей у державному секторі. Завдяки своєму досвіду, він став відомим фахівцем у галузях кримінального права, банківського та фінансового права, господарського та податкового права і процесу.

Подписаться
Уведомление о
0 Комментарий
Inline Feedbacks
View all comments