click fraud detection

Аліменти

Будь-яка дитина, народжена на світ, має повне право на турботу з боку батьків, і на отримання аліментів. На превеликий жаль, не всі мають батьківський інстинкт. З точки зору законодавства (згідно з Конституцією України), батьки зобов’язані матеріально підтримувати свою дитину до того моменту, поки їх син або дочка не зможуть самостійно заробляти собі на життя. Саме тому так важливо розуміти, що являє собою стягнення аліментів. Більш того, обов’язок щодо забезпечення дитини діє, не дивлячись на відносини батьків: перебувають вони у шлюбі чи ні.

У тому випадку, якщо один з батьків забуває про свої обов’язки, на допомогу дитині приходить правовий механізм регулювання у вигляді примусової матеріальної підтримки у вигляді сплати аліментів. Цей механізм є основним, і в разі розлучення, дозволяє забезпечити спільну дитину матеріальними благами, які б сприяли її гармонійному розвитку.

Як домогтися аліментів? 

Можливість отримання аліментів ніколи не виникає просто так. Тобто один з батьків фактично має «самоусунутися» від виховання дитини й підтримки його в фінансовому плані без поважних на то причин. Подібний розклад подій можливий не тільки в тому випадку, коли відбувається розірвання. Більш того, один з подружжя, перебуваючи у шлюбі, може повністю ігнорувати свої обов’язки щодо забезпечення дитини нормальними умовами проживання та розвитку. Хоча бувають й повністю протилежні ситуації, коли після офіційного розриву відносин між подружжям, батько продовжує на добровільних засадах робити все, що від нього залежить, щоб його дитина не відчувала себе покинутою.

Після розлучення один з батьків зазвичай відчуває навантаження самостійного виховання та утримання дитини. Варто розуміти, що обіцянки допомоги дитині повинні бути підкріплені не тільки словами, а й ділом. Не рекомендуємо зволікати із заявою про стягнення аліментів, краще братися за справу відразу ж, якщо з’являються хоча б найменші підстави для стягнення грошової підтримки від недбайливого батька.

Стягнення аліментів в Україні можна досягти, якщо діяти за такою схемою:

  1. Насамперед спробуйте мирно владнати питання сплати аліментів з батьком чи матір’ю. Спробуйте домовитися про якусь конкретну фіксовану суму один раз на місяць.
  2. Якщо другий з подружжя погодиться на ваш розрахунок аліментів, то дану домовленість неодмінно слід зафіксувати у нотаріуса, як випадок цивільного-правового договору.
  3. Якщо згоди не було досягнуто, то слід звертатися до суду з проханням про призначення примусових виплат.

Рішення суду буде обов’язковим для виконання, оскільки чинне законодавство загрожує ухильниками від виплат великою кількістю проблем. Але шлях цей тернистий і непростий, тому так важливо звернутися до кваліфікованого сімейного адвокату, який зможе роз’яснити всі нюанси й допомогти у розв’язанні конкретно вашої ситуації. Юридична компанія «Касьяненко і партнери» зробить все можливе, щоб процес стягнення аліментів пройшов для вас гладко і без зайвих складнощів.

Способи встановлення аліментів

Всього існує два способи розрахунку розміру аліментів:

  • частина від усіх доходів;
  • фіксована грошова сума.

На вибір способу розрахунку впливає багато параметрів: починаючи від суми доходів батька чи матері і закінчуючи стабільністю місця роботи.

Якщо мова йде про суму аліментів у вигляді частини від доходів, то враховують заробітну плату, стипендію, пенсію, разові грошові заохочення та інші задокументовані джерела доходу. Сімейний кодекс України дає точний розрахунок частини від доходу другого з подружжя в залежності від того, яка кількість дітей претендує на матеріальну підтримку. У випадку з однією дитиною – це 25% від усіх доходів, на двох дітей – 33% і 50% від доходів на трьох і більше. Говорячи про фіксовану суму, то вона не повинна бути нижче, ніж 50% від мінімального прожиткового рівня для дитини в певному віці.

Вибір того, які аліменти буде отримувати ваша дитина, залежить від різних нюансів. Наприклад, якщо батько чи мати не має офіційного працевлаштування, то краще задуматися про фіксовану грошову суму. Якщо у другого з подружжя є постійна і добре оплачувана робота, то процентне співвідношення аліментів буде більш слушним варіантом. Тобто, складаючи позов на отримання грошових виплат, ви можете вказати бажаний спосіб утримання аліментів.

Особливості подачі заяви на аліменти через суд

Щоб стягнути аліменти через суд, потрібно звернутися до відповідної інстанції з заявою. Сучасні закони дозволяють подати документи на аліменти до суду за місцем проживання, якщо при цьому батько чи мати діє в інтересах своїх дітей. Судовий збір в такому випадку сплачувати не доведеться. Звернення про примусові виплати оформляється як заява про видачу судового наказу. При цьому в ній необхідно вказати місце роботи або місце проживання чоловіка. У тому випадку, якщо ви не маєте даних про теперішнє місце проживання відповідача, то вказувати потрібно останні відомі вам дані.

Якщо відповідач проживає в іншій країні, то ви самі можете контролювати результат вашої справи. Спочатку суд приймає рішення про стягнення, після чого відповідне повідомлення надсилається в країну проживання другого з подружжя. Відбувається це на підставі міжнародної Конвенції, учасником якої є й Україна через Мін’юст. Найчастіше у відповідача є можливість оскаржити розмір аліментів в сторону його зменшення, однак на обов’язковість виплат це ніяк не впливає.

Чи існує можливість зміни розміру аліментів?

У тому випадку, якщо аліменти у твердій грошовій сумі не влаштовують одного з учасників справи, то до суду завжди можна подати відповідну заяву про зміну розміру виплат. При цьому дана заява не може (тимчасово) зупинити вже призначені виплати, другий з подружжя зобов’язаний буде забезпечувати дитини до моменту вступу в силу нового рішення. Зміна розміру аліментів не відбувається без причини. До причин зміни розміру аліментів відносять:

  • погіршення загального матеріального стану, скорочення на роботі або урізання заробітної плати;
  • зміна у складі сім’ї, яка вимагає додаткових витрат на утримання;
  • погіршення стану здоров’я зі значними витратами на лікування;
  • нові витрати на утримання дітей.

Розмір аліментів за рішенням суду може бути як зменшений, так і збільшений.

Як бути з боржниками?

Якщо аліменти не надходять вже три місяці, то потрібно в обов’язковому порядку вжити необхідних заходів для стягнення боргу. У тому випадку, якщо суть аліментів заснована на вільній згоді чоловіка за цивільним договором, то звернутися варто до нотаріуса або до суду. Якщо виплата відбувається у примусовому порядку, то боргом має займатися виконавча служба.

В Україні сьогодні з законодавчої точки зору створені умови, за якими не платити аліменти просто не вигідно, адже існує цілий ряд обмежень для тих, хто відмовився від своїх обов’язків на три або більше місяців:

  • позбавлення водійських прав;
  • відсутність можливості для перетину кордону;
  • заборона на використання зброї;
  • заборона на проведення мисливства та пов’язаних з нею заходів.

При цьому відсутність виплат не може бути пояснена відсутністю постійного місця роботи, адже держава пропонує відпрацювати борг на громадських роботах. Злісних неплатників, які відмовляються від громадських робіт, чекає позбавлення волі на 15 діб.

Касьяненко Дмитро Леонідович

Адвокат, керуючий партнер Юридичної компанії "Касьяненко і партнери". Від 2002 року, Дмитро Леонідович розпочав свій шлях у правничій сфері, пройшовши шлях від ключових позицій у бізнес-структурах до важливих ролей у державному секторі. Завдяки своєму досвіду, він став відомим фахівцем у галузях кримінального права, банківського та фінансового права, господарського та податкового права і процесу.

Подписаться
Уведомление о
0 Комментарий
Inline Feedbacks
View all comments