click fraud detection

Голландский аукцион. Механизмы защита прав собственности – советы от Касьяненко | Касьяненко и Партнеры

IMG 0319

Як відмінити результати голландського аукціону ?
Як скасувати аукціон з продажу активів ?
Як не допустити переоформлення предмету застави після проведення голландського аукціону?
Як зберегти майно у власності у процедурі голландського аукціону?

Практичні поради від керуючого партнера Юридичної компанії «Касьяненко і Партнери» Касьяненка Дмитра .

Якщо клієнт вибирає правильну тактику захисту, то в такому випадку шанси зменшити боргове навантаження по простроченому кредиту та зберегти майно від викупу на голландському аукціоні зростають до максимуму, говорить керуючий партнер Юридичної компанії Касьяненко і партнери Дмитро Касьяненко.

Голландські аукціони – це один із різновидів аукціонів. На відміну від англійських аукціонів де учасники поступово підвищують ціну своєї пропозиції , голландські аукціони працюють з пониженням ціни. Під час аукціону ціна автоматично знижується, аж поки хтось з учасників це зниження не зупинить. Це означатиме, що він готовий купити лот за цю суму.

Одним з «підводних каменів» практики голландських аукціонів є можливість появи «незапланованих» учасників, в тому числі фізичних осіб. Вони можуть встигнути зупинити торги своєю пропозицією та змінити правила гри для інших учасників, які все ще хотіли б заявити право на викуп лоту. Останнє, в свою чергу, може ускладнити можливість викупу активу самим же боржником, який скористався послугами професійної компанії-учасника торгів. Так, за тим учасником, який зупинив торги, залишається право підвищити вартість лоту, на яку може погодитись інший з учасників. При цьому, крок підвищення не пов’язаний з розмірами початково визначених кроків, тому інші учасники не завжди можуть спрогнозувати хід підвищення вартості лоту, а, відтак, і хід аукціону взагалі.

Справа в тому, що реальну ціну кредитних зобов’язань (або просто боргів) визначити дуже важко. Тому зараз торги починаються з номінальної ціни (вартості заборгованості по кредиту). Якщо аукціон не відбувається, лот виставляють ще раз, але вже на 10% дешевше. Так лот може виставлятися 2, 3, 5, 8 разів. І продаж одного лоту іноді триває місяці.
“Голландці” допоможуть скоротити цей період. Весь період зниження тепер займе лише 5-6 годин. За цей час від 100% вартості починається пониження по 1% за крок, і аж до 80 кроків. При проведенні аукціону має місце публічна оферта, тобто пропозиція укласти договір купівлі – продажу аукціонного лоту на певних умовах, адресована невизначеному колу осіб.

До Юридичної компанії «Касьяненко і партнери» звертаються клієнти, з проханням зберегти майно, що є в їх власності та не допустити його викуп колекторами, або шахраями. Недосконала система голландського аукціону, або як не допустити викуп прав вимоги за кредитним договором третіми особами ( не власниками майна) або шахраями, саме з такими питаннями до нашої юридичної компанії звертаються позичальники. Адже наслідком викупу майнових прав вказаними особами за кредитним договором буде переоформлено право власності заставного майна, по спрощеній процедурі відповідно до ЗУ «Про іпотеку», на користь третіх осіб – шахраїв або колекторів. В результаті чого, законний власник позбавиться прав власності на своє майно, а в подальшому виселення, або позбавлення права користування.

Якщо кредитний портфель вже виставлений Фондом гарантування вкладів на продаж, власнику заставного майна потрібно визначитися з моделлю поведінки. Вона, звичайно, буде залежати від конкретної ситуації, але в цілому, з досвіду юристів «Касьяненко і партнери», треба починати з наступних дій.

Оскарження голландського аукціону

Скарга подається до Комісії фонду з гарантування вкладів, а також ліквідатору банку безпосередньо учасником відкритих торгів (аукціону), власником майна, позичальником, поручителем, особою яка зареєстрована, або проживає в іпотечній квартирі який вважає, що його права можуть буди порушені порушено.

В основному Касьяненко і партнери скасовують рішення через наявність технічних проблем або коли інформація про лот у паспорті відображена некоректно, не відповідає реальному стану, або порушення умов діючого законодавства. Після розгляду скарги Комісією, у разі відмови в її задоволенні та в залежності від прийнятого рішення, ЮК Касьяненко і партнери направляють справу до суду. За результатами розгляду справи в суді, може бути винесено рішення про скасування голландського аукціону.

Існує багато законних способів блокування процессу продажу кредитного портфелю на голландському аукціоні. Але потрібно розуміти, як їх застосовувати в тій чи іншій конкретній ситуації. Всі вони повинні відповідати чинному законодавству і бути належним чином оформленими, інакше будуть відхилені як комісією по розгляду скарг при ФГВФЛ, так і судом. Тому краще, якщо справою буде займатися фахівець.

Найпоширеніші практики з яких Юридична компанія Касьяненко і партнери скасовує результати голландського аукціону:
1. переможець торгів є фінансовим поручителем;
2. на майні наявне обтяження (рішенням суду заборонено його відчужувати, реєстрація неповнолітніх);
3. банк не мав права власності на лот/ відсутність правоустановчих документів;
4. невірна/некоректна інформація у паспорті про лот.
5. різниця між найвищою пропозицією переможця та наступноюменша ніж 1 крок аукціону;
6. комісія приймає рішення про скасування результатів, навіть якщо скаржник про це не просив, через: не підписання договору сторонами у зазначений термін.

Ми вирішили поділитися найкращими на нашу думку рішеннями Комісії з розгляду скарг щодо процедур голландського аукціону за період 2018 року, з яких найцікавішими є витягами з питань скасування рішень аукціонів, повідомив Дмитро Касьяненко.

Протокол Рішення та скарги

08.06

5 – відсутність права власності на лот у банку;

9- наявність обтяження на майні – рішенням суду заборонено  відчужувати право вимоги по кредитам;

10 – частина лоту – іпотека – рішенням суду була припинена, тому загальна вартість знизилась, скаржник просить скасувати результати.

05.06

3 – переможець є одним із майнових поручителів по зобов’язанню, що входить у лот.

18.05

3 – протягом зазначеного терміни сторони не уклали договір, хоча переможець сплатив 100% суми.

11.05

3 – скасували результати аукціону через відсутність майна на зазначеній земельній ділянці -«замість нього на земельній ділянці знаходиться неузаконена самобудова;»;

4 – скасували результати аукціону через відсутність повноважень для укладання договору купівлі – продажу  уповноваженою особою на ліквідацію банку.

5- скасували результати аукціону через  те, що  переможець є іпотекодавцем за договором іпотеки, що входить у лот.

27.04

6- до моменту укладання договору купівлі – продажу виявлено арешт на майно, це НЕ зазначили у паспорті;

13 – банк, який продавав активи на аукціоні НЕ є власником майна.

18.04

3 – до моменту укладання договору купівлі – продажу прав вимог та договорів про відступлення прав за іпотекою, з’ясувалось, що заборгованість за лотом зменшилась на 70% ;

5 – скаржник хотів брати участь у аукціоні, але через некоректну інформацію у паспорті щодо лоту не міг прослідкувати дати його проведення тому результати аукціону скасували;

8 – після перемоги у аукціоні скаржник дізнався, що у квартирі, яка була лотом, зареєстровані неповнолітні;

21  – реєстрація у квартирі неповнолітніх;

23 –  скаржник попросив продовжити строк підписання договору, адже основна частина  суми була сплачена, інший платіж був затриманий банком. Однак комісія виявила підстави для скасування результатів аукціону.

12.04

3 –  скаржник попросив завершити проведення аукціону , так як уже є переможець, але банк не встиг до 18 години опублікувати з ним договір на сайті ЕТС. Комісія вирішила «Направити пропозицію щодо скасування електронних торгів з продажу лотів…. для розгляду виконавчою дирекцією Фонду»;

14 – нотаріус відмовився від посвічення договору купівлі – продажу через помилку у номері кредитного договору, який був лотом;

18 – скаржник купив лот, але коли намагався отримати Витяг з Державного земельного кадастру встановив, що там зареєстроване право приватної власності інших осіб;

6.04

2 – недостовірна інформація у паспорті щодо заставного майна;

4 – банк та переможець просять про продовження терміну для підписання договору, щоб зібрати необхідні документи – однак комісія приймає рішення про скасування результатів.

10- банк та переможець просять про продовження терміну для підписання договору, щоб зібрати необхідні документи – однак комісія приймає рішення про скасування результатів.

23.03

6 – некоректно працювала система;

10 – наявний арешт майна та прописка неповнолітньої дитини у придбаному лоті.

14.03

1 – банк та переможець просять продовжити строки для підписання, щоб зібрати необхідні документи, а комісія приймає рішення про скасування результатів;

6 – наявність забезпечення за кредитним, з якогоскладається лот. При цьому, лот був виставлений на продаж без забезпечення;

9 – арешт майна боржника + рішення суду про заборону відчуження майна;

12 – на майно банку наклали арешт, рішенням суду арешт скасували, потреба у продажі майна відпала. Тому банк попросив скасувати результати;

14 – було встановлено, що право вимоги за кредитним договором від, з якогоскладається лот, не забезпечений іпотекою;

06.03

9 – скаржник просить продовжити строки через неможливість прибуття, комісія прийняла рішення про скасування результатів;

10 – у квартирі, яка є частиною лоту зареєстрована малолітня;

11 – лот має на собі велику заборгованість (по газу), це не було зазначено у паспорті лоту і банк відмовляється її сплатити, тому скаржник попросив  скасувати результати;

2.03

1 – переможець є одночасно є фінансовим поручителем 1 із кредитів;

2 – переможець торгів не виходив на зв’язок, не підписав договір ;

8 –  переможець аукціону одночасно є майновим поручителем за кредитним договором;

12 – у базі сайту не відображено ім’я переможця, але його можна відслідкувати через Реєстр цінових пропозицій, але комісія прийняла рішення про  скасування результатів;

13 – право на лот не належали боржнику(банку);

23 – прохання продовжити  строки, щоб зібрати певні документи але комісія прийняла рішення про скасування результатів.

27.02

2 –  у квартирі, з якої складається лот, зареєстрована неповнолітня дитина;

5 – банк не мав права власності на лот;

12 – у внутрішньому паспорті активу була допущена помилка – невірно вказано забезпечення за кредитним договором (вказано земельні ділянки, які вже реалізовано);

20 – переможець одночасно є фінансовим поручителем за договором поруки.

06.02

8 – відсутність достовірної інформації у паспорті лоту;

14 –відсутність у уповноваженої особи Фонду на ліквідацію повноважень на укладення договору купівлі-продажу.

23.01

1 – лот не відповідає опису; існує велика заборгованість комунальним службам;

5 – наявність обтяження на лоті;

7 – наявність обтяження на лоті – скаржник просить відтермінувати строк підписання договору, але Комісія приймає рішення   про скасування результатів;

18 – невідповідність площі земельної ділянки, яка зазначена у договорі іпотеки та публічному паспорті активу;

20 – банк не має права власності на лот.

17.01

7 – банк не володіє правом власності на лот;

14 – відсутністю кадастрового номеру земельної ділянки.

11.01

2 – наявність обтяження на майні;

4 – скаржник виявив арешт майна.

5 – переможець торгів не вніс вчасно кошти на рахунок, банк просить продовжити терміни, а комісія приймає рішення про – СКАСУВАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ.

6 – скаржник виявив арешт майна

8 – різниця між найвищою пропозицією переможця та наступноюменша ніж 1 крок аукціону;

16 – реєстрація у квартирі неповнолітніх.

10.01

2 – скаржника, не має можливості оформити договір купівлі-продажу у нотаріуса через відсутність витягу щодо земельної ділянки. Скаржник попросив скасувати результати.

11 – попросили продовжити термін укладання договору, а Комісія скасувала результати.

17 – розміщена недостовірна інформація про предмет проведення електронних торгів та/або лот;  під час підготовки договору про відступлення прав виявили, що забезпечення по договорам було продане на аукціонах;

18 – а різниця між найвищою закритою ціновою пропозицією та  наступною ціновою пропозицією складає менше ніж 1 крок аукціону;

24 –  рішенням суду існує загроза втрати забезпечення за кредитним договором, скаржник просить скасувати результати.

Зазначено недостовірну інформацію в лоті електронних торгів

1. До Фонду надійшла скарга ТОВ «ХХХХ» від 06.2018 р. № Х стосовно електронних торгів з продажу активів (майна), що обліковуються на балансі ПАТ «ВіЕйБі Банк», які відбулися 05.2018 р. За інформацією скаржника: на сайті оператора електронного майданчика була розміщена• недостовірна інформація про предмет проведення електронних торгів та/або лот; ТОВ «ХХХХ» 06.2018 року звернулося з відповідною заявою до уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ «ВіЕйБі Банк» в якій було детально описано невідповідність інформації про предмет проведення електронних торгів та/або лот,в будинках зазначених банком в публічному паспорті торгів в якості забезпечення, по квартирах номери квартир дублюються.

За результатами розгляду зазначеної заяви Уповноважена особа ФГВФО на ліквідацію ПАТ «ВіЕйБі Банк» повинна була або звернутися до ФГВФО з клопотанням щодо продовження строку укладення договорів відступлення прав вимоги, або інформувати про це Фонд для розгляду питання щодо скасування відповідних відкритих торгів (аукціону).

2. До Фонду надійшла скарга стосовно електронних торгів з продажу активів (майна), що обліковуються на балансі ПАТ «ПтБ», які відбулися 06.2018 р. За інформацією скаржника на сайті оператора електронного майданчика розміщено недостовірну інформацію про предмет проведення електронних торгів: 10 не зазначено про існування двох судових процесів щодо предмета• іпотеки, в т.ч. про визнання іпотечного договору недійсним через порушення права малолітньої дитини; квартира придбана не за кредитні кошти;• предмет іпотеки – єдине житло;• недійсний розмір застави – фактична загальна площа квартири• відповідно даним технічного паспорту ХХ,6 м 2 , а зазначена площа ХХ,6 м 2 ; у квартирі зареєстровані та проживають внутрішньо переміщені• особи – малолітня та неповнолітня дитини.
3. До Фонду надійшов лист уповноваженої особи Фонду на ліквідацію АТ «БАНК «ФІНАНСИ ТА КРЕДИТ» від 13.06.2018 р. № 3-390000/4762 стосовно електронних торгів з продажу активів (майна), що обліковуються на балансі банку (лот № ХХХХХХ), які були проведені 25.04.2018 р. 16.05.2018 р. АТ «БАНК «ФІНАНСИ ТА КРЕДИТ» отримав від переможця електронних торгів сплачені ним кошти за лот № ХХХХХХ в повному обсязі. Із-за технічної помилки при підготовці ВПА та ППА, була невірно відображена інформація на сайті Prozorro, а саме невірно зазначено номер кредитного договору – № ХХХХХ2007 р. (вірний № ХХХХХХХ.2007 р.).
4. До Фонду надійшов лист ХХХХ відХХХХХ2018 р. № ХХХХстосовно електронних торгів з продажу активів (майна), що обліковуються на балансі ПАТ «ПтБ» (лот № ХХХХ), які були проведені ХХ.05.2018 р. За інформацією скаржника: товариство стало переможцем електронних торгів з продажу лоту• № ХХХХХХ06.2018 р. йому стало відомо що відомості про лот не• відповідають дійсності, оскільки не містять посилання на Постанову про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження від ХХ.11.2012 р., яка винесена ДВС Солом’янського районного управління юстиції; зазначений арешт перешкоджає розпорядження майном, що• робить не доцільним укладення угоди з його придбання.

Відсутність у банку документів
1. До Фонду надійшла скарга ОСОБИ_1 від 05.2018 р. б/н стосовно електронних торгів з продажу активів (майна), що обліковуються на балансі АТ «Дельта Банк», які відбулися 04.2018 р. За інформацією скаржника йому не вдалося укласти договори купівлі-продажу земельних ділянок, які входять до складу лотів, через відсутність у АТ «Дельта Банк» правовстановлюючих документів на такі земельні ділянки.

Наявні судові справи

1. До Фонду надійшла скарга ТОВ «ХХХХХ» від 06.2018 р. б/н стосовно електронних торгів з продажу активів (майна), що обліковуються на балансі ПАТ «БАНК ФОРУМ» (, які відбулися 05.2018 р. За інформацією скаржника, ТОВ «ХХХХХ» визнано переможцем зазначених електронних торгів, проте, йому стало відомо про те, що договір іпотеки, який був укладений в якості забезпечення за кредитним договором, право вимоги за яким входить до складу лоту, визнаний припиненим на підставі рішення суду

2. До Фонду надійшла скарга ОСОБИ_3 від 05.2018 р. б/н стосовно електронних торгів з продажу активів (майна), що обліковуються на балансі ПАТ «КБ «НАДРА», які заплановані на 08.2018 р.
Скаржник просить:
• зробити рецензування оцінки лоту;
• зменшити початкову вартість лоту (1 % від• початкової ціни);
• внести в публічний паспорт активу за лотом;
• наведену у скарзі інформацію;
• внести в публічний паспорт активу за лотом
• інформацію про те, що предмет іпотеки за договором вибула з власності іпотекодавця;
• внести в публічний паспорт активу за лотом
• інформацію про те, що в предметі іпотеки за договором зареєстрована та проживає дитина

Висновки і рекомендації від Касьяненка Дмитра

Звичайно, борги потрібно віддавати. І краще робити це, не доводячи до голландського акціонду. Але якщо раптом ви дізналися про те, що ваш кредитний портфель, разом із заставним майном виставлений на продаж Фондом гарантування вкладів, я раджу не втрачати самовладання, підготувати всі документи, проконсультуватися з фахівцями та сміливо відстоювати свої права на своє майно, оскаржувати дії Фонду гарантування та Банку. Як мінімум проконсультуйтеся з профільним юристом, а краще доручіть йому вести вашу справу.

Касьяненко Дмитрий Леонидович

Адвокат, управляющий партнер Юридической компании "Касьяненко и партнеры". Начиная с 2002 года получил большой юридический опыт на ключевых позициях бизнес структур и государственном секторе в области права и финансов.

Подписаться
Уведомление о
0 Комментарий
Inline Feedbacks
View all comments
blank

Мы используем cookie-файлы для получения информации о том, как вы используете наяш Веб-сайт. Подробней

Cookie-файлы

Мы используем cookie-файлы для получения информации о том, как вы используете наш Веб-сайт. Cookie-файлы позволяют нам обеспечить возможность использования Веб-сайта в более удобном и доступном формате. Такие файлы, как правило, не содержат какие-либо данные, которые позволили бы нам идентифицировать вас как конкретное физическое лицо. Ваши данные будут обрабатываться с использованием cookie-файлов в течение разрешенного вами периода.


Политика использования файлов Cookie / Cookie Policy
Согласие пользователя на правила пользования веб сайтом
Согласие на сбор, обработку и передачу персональных данных

Закрыть