click fraud detection

Як подружжя може розділити майно у разі розлучення – практика від Касьяненка | Касьяненко и Партнеры

Пояснюємо, як подружжя може розділити майно у разі розлучення – практика від Касьяненка Дмитра.

Яке майно можна поділити? Чинні закони України вказують на той факт, що майно подружньої пари може бути розділене як під час шлюбу, так і після його офіційного розірвання. Однак розподіл майна подружжямає ряд суттєвих нюансів.

Важливо звернути увагу і на те, що не всю власність можливо поділити. Сімейний кодекс у цьому випадку роз’яснює, що поділити можливо лише те, що знаходиться у спільній власності.

kasyan2018

Поділити майно можливо керуючись шістдесят першою статтею СКУ, у якій прописані усі можливі варіанти спільної власності. До поняття спільної власності можна включити будь-яке майно. Головне, щоб воно не знаходилося у цивільному обороті. При цьому доходи також можуть розглядатися як спільна власність подружжя. Спільним може вважатися і власність, придбана у кредит чоловіком чи дружиною, але у тому випадку, якщо відповідний договір було укладено з урахуванням інтересів сім’ї.

Нажаль, законодавство не містить повного та вичерпного списку майна, що може підлягати поділу у разі розірвання шлюбу. Однак постанова номер двадцять три Верховного Суду України за 2007 рік змогла пролити світло на дане питання.

Перелік майна виглядає наступним чином:

• квартири, будинки та інше нерухоме майно;
• придбані земельні ділянки;
• засоби пересування, худоба у власності тощо;
• грошові вклади, накопичення, кооперативні паї;
• страхові платежі.

Розірвання шлюбу та розподіл майна також тісно пов’язані з розумінням того, що у спільній власності знаходяться будь-які професійні речі (навіть у тому випадку, якщо вони були придбані лише для одного члена сім’ї), побутова техніка, особливо цінні речі та речі для духовного та інтелектуального розвитку.

Яке майно не можна розділити?

Поділити майно у суді не можна, якщо воно знаходиться у приватній власності чоловіка або дружини. Стаття 57 СКУ дає наступний перелік:
• майно, що було придбано ще до моменту реєстрації шлюбу;
• майно, яке придбали за особисті кошти та не в інтересах сім’ї;
• успадковане майно або таке, що було отримано в наслідок процесу дарування.
У цьому випадку сімейні спори не можуть виникати при поділі предметів індивідуального користування, навіть у тому випадку, якщо для їх придбання були використані спільні сімейні кошти. Вони вважаються особистою власністю. До даного переліку також необхідно додати різноманітні премії та грошові виплати, отримані за власні заслуги; гроші, отримані по особистому страхуванню; відшкодування за речі в особистому користуванні.
Будь-який адвокат по розподілу майна подружжя також зазначить, що майно або частина майна може бути визнано приватним, а не спільним у тому випадку, якщо воно було отримане чи нажите вже в період окремого проживання. Схожу ситуацію маємо і в тому випадку, коли частка майна визнається приватною власністю в залежності від розміру внеску в загальні сімейні кошти.

Аспекти поділу

Поділити майно через суд можливо на добровільній підставі або ж за рахунок примусу за рішенням відповідних органів. Добровільний поділ відбувається при спільній згоді з умовами розподілу при укладанні двостороннього договору або в залежності від пунктів шлюбного договору, якщо такий має місце бути. Примусовий поділ характеризується незгодою з часткою майна та поданням заяви до судових інстанцій з подальшим вирішенням майнового конфлікту.

Оформлення договору про розподіл

Укладення договору про розподіл застави відбувається у відповідності до сімейного та цивільного законодавств. Подібне право дозволяє вирішити проблемні аспекти розподілу та визначити частки у спільному майні без необхідності судового втручання.

Такий, наприклад, поділ кредитної квартири, є добровільним та здійснюється у тому ж порядку, що й реєстрація нерухомості. Згідно зі статтею триста шістдесят сім ЦКУ договір потрібно укласти в письмовій формі з подальшим завіренням у нотаріуса.

Визначення частки у спільному майні при розірванні шлюбу

Загалом розлучення та поділ майна передбачає рівні частки для обох з членів подружжя, якщо у цьому питанні між ними було досягнуто згоди або шлюбний договір не робить акцент на інших варіантах. Цей факт зовсім не означає, що рівний розподіл не може бути оскаржений у судовому порядку. Після перегляду справи частка може бути збільшена або зменшена. Зменшення частки можливо у тому випадку, якщо судом були виявлені відповідні обставини. До них можна віднести наступні: шкода спільному майну, його розтрата та недбальство по відношенню до інтересів сім’ї.

Розподіл майна подружньої пари та збільшення частки одного з членів сім’ї можливе у тому випадку, якщо є неповнолітні або повнолітні непрацездатні діти та розмір аліментів не є задовільним по відношенню до розділеної власності.

Позовна давність

У випадку розлучення з поділом майна для пари, яка ще офіційно не розірвала відносини, не існує жодних часових рамок даного процесу. Але поділ спільної власності після розлучення та можливість змінити умови отримання частки власності обмежується трьома роками. Відлік у цьому випадку починається з того дня, коли один з подружжя виявив несправедливість або порушення свого права на власність.

Поділ квартири або будинку

Судовий розгляд поділу будинку в сучасних правових реаліях передбачає наявність великої кількості нюансів. Саме тому лише сімейний адвокат – професіонал здатен прояснити основні моменти вашої справи. Бути обізнаним у правовому врегулюванні – це доволі насущна необхідність, однак профільний підхід допоможе уникнути великої кількості помилок у дану процесі. І юристи компанії «Касьяненко і партнери» здатні вам у цьому допомогти не лише словами, але і ділом.

Квартира при розлученні може бути розділена лише між чоловіком та дружиною. Тобто за 173 статтею СКУ майно дітей та батьків не може бути спільною власністю.
Поділ квартири, яку було придбано у кредит, відбувається на рівних умовах, як для чоловіка, так і дружини. Якщо відповідний договір було укладено в інтересах сім’ї, то він обумовлює серйозну відповідальність по поверненню кредитних коштів і для того члена родини, підпису якого немає на іпотечних паперах

Поділ земельної ділянки

На розподіл земельної ділянки в суді може впливати безліч обставин. До них зазвичай відносять розмір ділянки, кількість власників та навіть технічні характеристики. Подружжя має можливість звернутися до суду або заключити договір про поділ, якщо неможливо виділити рівну частку в натурі. Земельну ділянку можна продати за спільною згодою та проводити розподіл отриманих грошей, що значно зменшує складність поділу фізичної власності на рівні частини. Чоловік або дружина може відмовитися від частини землі з подальшим отриманням грошової компенсації.

Поділ автомобіля у разі розлучення

Поділ машини при розлученні не може бути здійснено фізично, саме тому вона дістанеться або чоловікові, або дружині. Суд у більшості випадків виносить рішення на користь того, кому належить автомобіль за документами, хто має водійські права та займається ремонтним та технічним обслуговуванням. Однак документальна реєстрація не є запорукою присудження авто, так як воно знаходиться у спільній сімейній власності. Судова практика показує, що передача автомобіля іншому з подружжя може мати місце, виходячи з інтересів,наприклад, неповнолітніх дітей.

Поділ кредитів та боргів

Кредити та борги – реалії сучасного суспільства. Тому розподіл може відбуватися не лише по відношенню до майна, але і до спільних боргів, що були надбані за час подружнього життя. У більшості випадків будь-який адвокат по розлученням доведе до вашого відома, що поділ зобов’язань відбувається по тим же принципам, що і власності. Якщо є бажання зекономити на судових тяжбах, то домовленість про поділ – це найкращий варіант. У судовому ж порядку перше, на що буде звернено увагу – це те, з якими цілями було взято кредит або отримано борг. Таким чином, один з членів подружжя має довести, що кредит було взято не для задоволення особистих потреб.

Поділ бізнесу

Розлучення з поділом майна при наявності бізнесу, заснованого подружжям або одним з членів подружжя, є спільною власністю сім’ї, тому підпадає під розподіл в залежності від статутного капіталу, внесків та майна. Тому бізнес підлягає поділу по закону, як і будь-яке інше спільно нажите майно.

Касьяненко Дмитрий Леонидович

Адвокат, управляющий партнер Юридической компании "Касьяненко и партнеры". С 2002 года, Дмитрий Леонидович начал свой путь в юридической сфере, пройдя путь от ключевых позиций в бизнес-структурах до важных ролей в государственном секторе. Благодаря своему опыту, он стал известным специалистом в областях уголовного права, банковского и финансового права, хозяйственного и налогового права и процесса.

Подписаться
Уведомление о
0 Комментарий
Inline Feedbacks
View all comments