click fraud detection

Про поділ майна подружжя, придбаного у кредит – практика від Касьяненка | Касьяненко и Партнеры

Про поділ майна подружжя, придбаного у кредит

Верховний Суд України у справі про розподіл майна подружжя від  27 квітня 2016 року висловив власну позицію, щодо того, як має відбуватися даний процес та які нюансі потрібно враховувати. Більше того, справа стосувалася саме поділу автомобіля при розлученні.

logo

Для більшої ясності в такому питанні, як розподіл майна подружжя, яке придбане у кредит, розглянемо наступну ситуацію: подружжя до розірвання шлюбупридбало автомобіль, що був зареєстрований на ім’я чоловіка. Усі квитанції за кредитом на авто оплачував чоловік. Після офіційного розірвання відносин, автомобіль викликав сімейні спори, щодо його поділу. Сам же автомобіль було перереєстровано на доньку подружжя. При цьому дружина звертається до суду з проханням поділити автомобіль як грошову компенсацію у розмірі половини вартості майна з аргументацією того, що авто було відчужено без її прямої згоди. Суд задовольняє даний позов та визнає авто спільною власністю.

Для того, щоб правомірно поділити майно, суд в даній ситуації керувався тим, що автомобіль є сумісною власністю подружжя, а чоловік розпорядився спільним майном без письмової згоди дружини. У цьому випадку суд не звернув увагу на те, що отримання грошей від продажу спільної власності для задоволення розглянутого позову тягне за собою частину кредитних зобов’язань.

Справа у тому, що будь-який адвокат по розподілу майна подружжя зазначить наступне: правильне вирішення спірної ситуації ґрунтується на встановленні таких моментів справи, як реальна участь кожного з подружжя у погашенні кредиту, внесення власних коштів або зміна компенсації по причині незаконного відчуження майна. В свою чергу ВСУ звертає увагу на те, що за статтею 60 СК України будь-яке майно набуте в період подружнього життя є спільною власністю, окрім речей сугубо індивідуального користування. Ситуації, коли один з членів подружжя з поважної причини не мав власного заробітку не вносять жодних змін у розгляд справи. Подібна практика стосується також таких проблемних питань, як розподіл застави та розподіл іпотеки.

Щодо поділу майна через суд можна звернутися до статей 61 та 65 СК України. Перша зазначає, що у разі укладання договору в інтересах сім’ї,  усе майно отримане за цим договором автоматично вважається спільним. Друга ж в свою чергу вказує на той факт, що такий договір дає не лише права, але й кредитні зобов’язання щодо спільного права власності. Судова практика показує, що майно, приховане від іншого члена подружжя, відчужене або використане на власний розсуд без двостороннього погодження, також буде розглядатися як об’єкт поділу.

Без уваги при розгляді подібних справ не залишаються і спільні борги та зобов’язання, що були набуті в інтересах сім’ї. Тому подружжя має не лише право спільної власності, але і спільні зобов’язання щодо повернення кредитних коштів. Тому суд у першу ж чергу має встановити, хто з членів подружжя займався погашенням спільного боргу та за чиї кошти це відбувалося. Саме це і впливає на те, як ділиться автомобіль при розлученні.

Як бачите, подібна справа може мати безліч нюансів та підводних каменів. Сімейний адвокат з юридичної компанії «Касьяненко і партнери» допоможе вам захистити власні інтереси у суді та отримати справедливий результат за вашим позовом.

Касьяненко Дмитрий Леонидович

Адвокат, управляющий партнер Юридической компании "Касьяненко и партнеры". С 2002 года, Дмитрий Леонидович начал свой путь в юридической сфере, пройдя путь от ключевых позиций в бизнес-структурах до важных ролей в государственном секторе. Благодаря своему опыту, он стал известным специалистом в областях уголовного права, банковского и финансового права, хозяйственного и налогового права и процесса.

Подписаться
Уведомление о
0 Комментарий
Inline Feedbacks
View all comments