click fraud detection

ТЕМА: 21.04.2016 Про стягнення заборгованості за кредитним договором. «ПРАВЕКС-БАНК»

Просмотр 1 сообщения - с 1 по 1 (всего 1)
 • Автор
  Сообщения
 • #4428
  Dmitry Kasyanenko
  Модератор

  Номер провадження: 22-ц/785/3417/16

  Головуючий у першій інстанції Кравчук Т. С.

  Доповідач Таварткіладзе О. М.

  АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

  РІШЕННЯ

  ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

  21.04.2016 року м. Одеса

  Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Одеської області в складі:

  головуючого – Таварткіладзе О.М.

  суддів: Кравця Ю.І., Погорєлової С.О.,

  при секретарі: Лопотані В.І.

  розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Приморського районного суду м.Одеси від 25 лютого 2016 року по цивільній справі за позовом ПАТ КБ „Правекс-Банк” до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором, –

  В С Т А Н О В И Л А:

  У вересні 2014 року представник ПАТ КБ „Правекс-Банк” – Куліш О.О. звернувся до Приморського районного суду м.Одеси з позовом, який в подальшому уточнив до ТОВ „Ісфре Україна”, ОСОБА_2 про солідарне стягнення заборгованості за кредитним договором у розмірі 28 226,93 Євро, що відповідно до офіційного курсу обміну валют встановленому НБ України, станом на 02.03.2015 року становить 886 876 грн.67 коп., мотивуючи це тим, що 09 липня 2013 року між Публічним акціонерним товариством комерційний банк «ПРАВЕКС-БАНК» та Товариством з обмеженою відповідальністю «ІСФРЕ УКРАЇНА» було укладено Договір про відкриття мультивалютної кредитної лінії № 3295-001/13.

  Згідно умов п.1.1. Кредитного договору, Банк надає позичальнику кредит у валютах, вказаних в цьому договорі, у формі відновлювальної кредитної лінії з лімітом кредитної лінії, встановленим у базовій валюті, що дорівнює 50 000 (п’ятдесят тисяч) євро, а позичальник зобов’язується прийняти кредит, використати його за цільовим призначенням, повернути його банку в повному обсязі в порядку та строки, встановлені відповідно до умов цього договору, а також сплатити відповідну плату за користування кредитом, визначену згідно з умовами цього договору, і виконати всі інші зобов’язання, передбачені цим договором.

  Згідно п. 4.1. Кредитного договору за користування кредитом у базовій валюті – Євро, позичальник зобов”язується сплачувати банку проценти з розрахунку 9,5 % процентів річних.

  На виконання вимог Кредитного договору, позивачем було надано позичальнику кредитні кошти в розмірі 26 500 євро.

  Таким чином, Позивачем було виконано свої зобов’язання перед позичальником за кредитним договором в повному обсязі та належним чином.

  В забезпечення виконання Позичальником зобов’язань за Кредитним договором, з фізичною особою громадянином України ОСОБА_2, 17.07.2013 року було укладено Договір поруки № 3295-001/13, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Кравченком О.В., та зареєстрований в реєстрі за № 6

  В порушення умов Кредитного договору, станом на 22.09.2014 року, заборгованість за Кредитним договором не погашена. Позичальником порушено умови п. 2.4. кредитного договору, щодо зменшення ліміту кредитування шляхом повернення кредитних коштів, а саме: 25 000 Євро – до 31.12.2013 року.

  Внаслідок невиконання умов Кредитного договору, Позичальник має заборгованість перед Позивачем, за Кредитним договором, яка виходячи з розрахунку здійсненого станом на 15.09.2014 року складає 28 226,93 Євро (що відповідно до офіційного курсу обміну валют встановленому Національним банком України, станом на 02.03.2015 року (31,419523 грн./1 Євро), у загальному розмірі складає 886 876,67 гривень) з яких:

  25 000,00 Євро – сума простроченої кредитної заборгованості;

  32,99 Євро – сума процентів по кредиту;

  З 189,73 Євро – пеня по кредиту;

  4,21 Євро – пеня по процентам.

  Викладені обставини стали підставою звернення до суду.

  Ухвалою Приморського районного суду м.Одеси від 25 лютого 2016 року закрито провадження у справі в частині позовних вимог ПАТ КБ „ ПравексБанк” до ТОВ „Іскре Україна” про стягнення заборгованості за кредитним договором.

  Рішенням Приморського районного суду м.Одеси від 25 лютого 2016 року Позов ПАТ КБ «Правекс-Банк» задоволено. Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ПАТ КБ «Правекс-Банк» заборгованість у розмірі 28 226,93 євро та судовий збір у розмірі 3 654,00 гривень.

  Не погоджуючись з таким рішенням суду, ОСОБА_2 звернувся до апеляційного суду Одеської області з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Приморського районного суду м.Одеси від 25 лютого 2016 року скасувати та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог ПАТ КБ «Правекс-Банк» відмовити, посилаючись на порушення судом першої інстанції при ухваленні рішення норм матеріального і процесуального права.

  Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення в межах позовної заяви та доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню на таких підставах. Відповідно до ст. 303 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції.

  Відповідно до ст. 308 ЦПК України, апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті і справедливе рішення суду з одних лише формальних підстав.

  Згідно ст. 213 ЦПК України, рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із Законом. Обгрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог або заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені у судовому засіданні.

  Відповідно до ст. 305 ЦПК України апеляційний суд відкладає розгляд справи в разі неявки у судове засідання особи, яка бере участь у справі, щодо якої немає відомостей про вручення їй судової повістки, або за її клопотанням, коли повідомлені нею причини неявки буде визнано судом поважними. Неявка сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про час і місце розгляду справи, не перешкоджає розглядові справи.

  ПАТ «Правекс-Банк» належним чином повідомлене про дату, час і місце розгляду справи, представник Банку в судове засідання не з`явився, про причини не явки у встановленому порядку не повідомив.

  Відповідно до ч. 2 ст. 305 ЦПК України неявка сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про час і місце розгляду справи, не перешкоджає розглядові справи.

  Судова колегія приймаючи до уваги наведене не знаходить підстав для відкладення судового засідання.

  Задовольняючи позов, стягуючи заборгованість за кредитним договором, суд першої інстанції виходив з доведеності та обґрунтованості заявлених вимог.

  Проте повністю погодитися з усіма такими висновками суду першої інстанції не можна.

  Судом першої інстанції встановлено, відповідачем не заперечується, що:

  – 09 липня 2013 року між Публічним акціонерним товариством комерційний банк «ПРАВЕКС-БАНК» (надалі – Банк/Позивач), з одного боку, і Товариством з обмеженою відповідальністю «ІСФРЕ УКРАЇНА» (Позичальник), було укладено Договір про відкриття мультивалютної кредитної лінії № 3295-001/13 (надалі – Кредитний договір);

  – на виконання вимог Кредитного договору, Позивачем було надано Позичальнику кредитні кошти в розмірі 26 500 (двадцять шість тисяч п’ятсот) євро;

  – в забезпечення виконання Позичальником зобов’язань за Кредитним договором, з фізичною особою громадянином України ОСОБА_2, 17.07.2013 року було укладено Договір поруки № 3295-001/13, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Кравченком О.В., та зареєстрований в реєстрі за № 6 (надалі – Договір поруки);

  – станом на 22.09.2014 року, заборгованість за Кредитним договором не погашена. Позичальником порушено умови п. 2.4. кредитного договору, щодо зменшення ліміту кредитування шляхом повернення кредитних коштів, а саме: 25 000 Євро – до 31.12.2013 року.

  Статтею 1054 Цивільного кодексу України передбачено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов’язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов’язується повернути кредит та сплатити проценти.

  В засіданні судової колегії встановлено наявність у АКБ «Правекс-Банк» (тепер ПАТ «КБ «Правекс-Банк») на час видачі кредиту ТОВ «Ісфре Україна» кредиту в євро у липні 2013 року ліцензії на здійснення операцій з валютними цінностями за нумерацією визначеною у Положенні про порядок видачі банкам ліцензії на здійснення банківських операцій, затвердженому Постановою Правління НБУ від 06.05.1998 року № 181 (із змінами та доповненнями станом на 01.10.2001 року).

  Достовірність вказаної інформації отриманої апеляційним судом з офіційного сайту НБУ.

  Крім того, про видачу відповідних дозволів за № 8348 від 30.09.2009 року та за № 8337 від 06.10.2009 року є відповідні відмітки на звороті свідоцтва про державну реєстрацію, яке було замінено у зв`язку з реорганізацією ВАТ «Правекс-Банк» на ПАТ «Правекс-Банк».

  Таким чином позивач мав законні підстави для кредитування клієнтів (рехзидетнів України) в іноземній валюті (євро).

  Відповідно кредитного договору:

  – Банк надає позичальнику кредит у валютах, вказаних в цьому Договорі у формі відновлювальної кредитної лінії з лімітом кредитної лінії, встановленим у базовій валюті, що дорівнює 50000 євро (513550,25 грн. в еквіваленті на час укладення договору). Кредитування Позичальника здійснюється шляхом надання кредитних коштів у будь-якій валюті, що передбачена п. 2.1. цього Договору, однією сумою що дорівнює розміру ліміту кредитної лінії або окремими частинами – раншами в період вибірки кредиту, пропорційно до наданого забезпечення, з урахуванням коефіцієнту покриття, зазначеного в 12.3 даного Договору та графіку зниження ліміту кредитування зазначеного в п. 2.4 даного Договору (п. 1.1.);

  – базовою валютою за цим договором є Євро. Загальна сума заборгованості за всіма наданими траншами розраховується шляхом складання сум наданих траншів в кожній з валют даного договору, помножених на курс гривні НБУ дотакої валюти та поділених на курс гривні НБУ до базової валюти на день надання до Банку заяви Позичальника про надання траншу (п. 2.1.)

  – Банк надає Позичальнику кредит лише в межах періоду вибірки кредиту шляхом надання одного траншу у сумі, що дорівнює ліміту кредитної лінії або декількох траншів, у розмірі, що не перевищує ліміту кредитної лінії, встановленого в п. 1.1. даного Договору (п. 2.2.);

  – сторони погоджують такий графік зниження ліміту кредитної лінії (в базовій валюті та/або еквівалент у гривні): 50000 євро – 09.07.2013 року; 25000 євро – 30 листопада 2013 року; 0 – 31.12.2013 року (п. 2.4.);

  – сторони погодили, що подальша вибірка кредитних коштів можлива виключно за умови виконання Позичальником зобов`язань передбачених ст. 7.1.36 даного Договору та погодження Банком подальших умов кредитування за результатами фінансової діяльності позичальника згідно наступного графіку зниження ліміту кредитної лінії (в базовій валюті та/або еквівалент у гривні): 50000 євро – дата погодження Сторонами подальших умов кредитування за результатами розгляду річної фінансової звітності та інших фінансових документів позичальника; 25000 євро – 30 листопада 2014 року; 0 – 31.12.2014 року (п. 2.4.1);

  – Банк надає Позичальнику кредит лише в межах періоду вибірки кредиту шляхом надання одного траншу у сумі, що дорівнює ліміту кредитної лінії або декількох траншів, у розмірі, що не перевищує ліміту кредитної лінії, встановленого в п. 1.1. даного Договору (п. 2.2.);

  – за користування кредитом у базовій валюті – Євро, позичальник сплачує банку проценти з розрахунку 9,5 % (дев’ять цілих п’ять десятих) процентів річних (п. 4.1.);

  – проценти за користування Кредитом нараховуються щоденно, виходячи із фактичної кількості днів користування кредитом у процентному періоді. Проценти за користування кредитом нараховуються протягом всього строку користування кредитом. Проценти за користування кредитом підлягають сплаті щомісячно (за час фактичного користування грошовими коштами протягом відсоткового періоду, яким вважається період з 26-го числа попереднього місяця по 25-е число поточного календарного місяця) протягом 6 календарних днів, починаючи з 26-го числа поточного місяця, а також на момент припинення строку користування кредитом, що вказаний у п. 5.1. цього договору, та на кожну дату повернення кредитного траншу (п. п. 4.5, 4.6);

  – позичальник зобов`язаний повернути кредит в повному обсязі в валюті кредиту в терміни та на умовах, що встановлені цим Договором, але в будь-якому випадку не пізніше 31 грудня 2014 року з урахуванням графіку зменшення ліміту, встановленого в п. 2.4. цього Договору, якщо тільки не застосовується інший термін повернення кредиту відповідно до умов розділу 10 цього договору шляхом зарахування відповіної суми (п. 5.1.)

  – за порушення строків повернення кредиту та/або внесення процентів за користування кредитом, банк має право стягнути з позичальника пеню за кожний день прострочення у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період прострочення, від суми заборгованості за весь період прострочення (п. 11.1);

  – сторони погодили, що при погашенні грошових зобов`язань Позичальника за цим Договором, встановлюється така черговість погашення зобов`язань Позичальника за цим Договором:

  – витрати Банку, пов`язані з примусовим стягненням простроченої заборгованості за кредитом (за наявності);

  – простроченої комісії (якщо таке буде мати місце);

  – строкові комісії;

  – прострочені проценти (якщо буде мати місце прострочення);

  – строкові проценти;

  – пеня за порушення строків внесення процентів (якщо пеня підлягатиме стягненню);

  – пеня за порушення строків повернення кредиту (якщо пеня підлягатиме стягненню);

  – прострочена сума основного боргу (якщо буде мати місце прострочення);

  – строкова сума основного боргу;

  – штрафна санкції за Договором (п. 5.4.);

  – Банк має право вимагати від Позичальника дострокового виконання зобов`язань за кредитним договором при настанні таких обставин, зокрема:

  – якщо позичальник порушує строки платежів, встановлені п. 4.6. та/або 5.1. цього Договору (п. п. 10.1.1.);

  – за порушення строків повернення кредиту та/або внесення процентів за користування кредитом, банк має право стягнути з позичальника пеню за кожний день прострочення у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період прострочення, від суми заборгованості за весь період прострочення (п. 11.1).

  Тобто кредитним договором на боржника покладено обов`язок зі сплати кожного з платежів, передбачених договором – повернення тіла кредиту, сплата процентів тощо. Порушення боржником будь-якого зобов`язання в контексті сплати перебачених кредитним договором платежів (тіло кредиту, проценти) є підставою для застосування неустойки та дострокового повернення кредиту.

  Строк виконання зобов`язань боржника за кредитним договором від 09.07.2013 року встановлено 31.12.2014 року.

  Згідно з договором поруки:

  – поручитель у порядку та на умовах передбачених Договором зобов`язується нести солідарну відповідальність перед Кредитором за виконання у повному обсязі зобов`язань ТОВ «Ісфре Україна» за Договором № 3295-001/13 про відкриття мультівалютної кредитної лінії від 09.07.2013 року та можливих змін та доповнень до нього щодо сполати процентів, неустойки (штрафу, пені), вчасного та у повному обсязі погашення основної суми боргу за кредитом в строк до 31.12.2014 року у розмірі 50000 євро та|або еквівалент даної суми в національній валюті – гривні за курсом НБУ на дату повернення кредиту, відповідно до графіку зниження ліміту кредитної лінії, вказаного за п. 2.4 Кредитного договору та будь-якого збільшення суми, яке передбачено умовами кредитного договору, відшкодування збитків та іншої заборгованості (п. 1.1);

  – поручитель підтверджує, що він ознайомлений зі змістом зобов`язання, яке забезпечено порукою за цим договором та немає претензій до умов Кредитного договору (п 1.3);

  – поручитель дає свою згоду на збільшення розміру забезпеченого порукою за даним Договором зобов`язання Позичальника, що може виникнути в майбутньому, внаслідок чого збільшується обсяг його відповідальності у випадку внесення Позичальником та Кредитором змін та доповнень до Кредитного договору (п. 1.4);

  – даний договір набирає чинності з моменту його підписання, нотаріального посвідчення, скріплення печаткою кредитора та діє до 31.12.2017 року. Отже, сторонами договору поруки при визначенні його строку дії до 31.12.2017 року враховано 3- річний строк позовної давності після спливу строку до якого укладений кредитний договір (31.12.2014 року).

  Як вбачається з розрахунку заборгованості та з доданих виписок банку за особовими рахунками ТОВ «Ісфре Україна», позичальник отримав від банку кредит в сумі 26500 євро, який мав повернути до 31.12.2013 року. Проте у вказаний строк було повернуто лише 1500 євро. Залишок простроченої заборгованості за тілом кредита склав 25000 євро. За період з 26.12.2013 року до 30.12.2013 року за користування кредитом в сумі Банком нараховані проценти в розмірі 32,99 євро.

  Виходячи з доводів апеляційної скарги ОСОБА_2, обставини отримання ТОВ «Ісфре Україна» кредиту в ПАТ «Правекс-Банк» в євро, існування та розмір заборгованості за кредитним договором, відповідачем не заперечуються.

  Проте, як вбачається з матеріалів справи в суді першої інстанції відповідач ОСОБА_2 просив застосувати строк позовної давності, посилаючись на те, що строк дії кредитного договору сплив 31.12.2013 року, а до суду Банк звернувся лише у вересні 2014 року – з пропущенням 6-ти місячного строку передбаченого ст. 559 ЦК України.

  Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов’язання боржником (частина перша статті 553 ЦК України).

  У разі порушення боржником зобов’язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.

  Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки (частини перша, друга статті 554 ЦК України).

  Припинення поруки пов’язане, зокрема, із закінченням строку її чинності.

  За змістом частини четвертої статті 559 ЦК України порука припиняється після закінчення строку, встановленого в договорі поруки. У разі, якщо такий строк не встановлено, порука припиняється, якщо кредитор протягом шести місяців від дня настання строку виконання основного зобов’язання не пред’явить вимоги до поручителя.

  Враховуючи, що боржник порушив свої зобов`язання щодо повернення частини договору мультівалютної кредитної лінії щодо повернення траншу до 31.12.2013 року та сплати процентів згідно із затвердженим графіком та виникла прострочена заборгованість по тілу кредиту та сплаті процентів, банк звернувся до суду з вимогою про стягнення заборгованості.

  Закінчення строку, установленого договором поруки, так само як сплив шести місяців від дня настання строку виконання основного зобов`язання або одного року від дня укладення договору поруки, якщо строк основного зобов`язання не встановлений, припиняє поруку за умови, що кредитор протягом строку дії поруки не звернувся з позовом до поручителя.

  Зазначений правовий висновок відповідає правовій позиції, викладеній у постанові Верховного Суду України від 17 вересня 2014 року № 6-53цс14, який відповідно до ст. 360-7 ЦПК України є обов`язковим для всіх субєктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

  Як вже зазначалося в договорі поруки сторони встановили строк протягом якого діє порука – до 31.12.2017 року.

  Тому звернення кредитора до поручителя з позовом до суду про стягнення заборгованості відбулося в межах строку дії договору поруки, яка таким чином на час звернення до суду не припинилася.

  Відповідно до ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

  Відповідно до ст. 258 ЦПК України для окремих видів вимог законом може встановлюватися спеціальна позовна давність. Зокрема для вимог про стягнення неустойки (штраф, пеня) позовна давність встановлюється строком в один рік.

  Відповідно до ст. 259 ЦК України позовна давність встановлена законом може бути збільшена за домовленістю сторін, проте не може бути скорочена.

  Як вже зазначалося прострочення зі сплати процентів допущено 26.12.2013 року, прострочення зобов`язанн з повернення тіла кредиту допущено після не повернення траншу у 25000 євро в строк до 31.12.2013 року. До суду з позовом Банк звернувся у вересні 2014 року. Тобто, позовна давність в розумінні глави 19 ЦК України не спливла ані щодо тіла кредиту та процентів за користування кредитом, ані щодо пені за прострочення зобов`язання за тілом кредиту та процентами. Тому висновки районного суду в частині відмови у застосуванні позовної давності, про яку заявлено відповідачем та про відсутність підстав вважати поруку припиненою, є правильними.

  Водночас, вирішуючи справу та стягуючи кредитну заборгованість ОСОБА_2на користь ПАТ«Правекс-Банк», суд визначив пеню у євро та стягнув її у складі інших складових заборгованості в цій іноземній валюті, при цьому не звернувши уваги на таке.

  Відповідно до ст. 192 ЦК України законним платіжним засобом, обов’язковим до приймання за номінальною вартістю на всій території України, є грошова одиниця України – гривня.

  Іноземна валюта може використовуватися в Україні у випадках і в порядку, встановлених законом.

  Згідно із ч.ч. 1, 3 ст. 533 ЦК України грошове зобов’язання має бути виконане у гривнях.Використання іноземної валюти, а також платіжних документів в іноземній валюті при здійсненні розрахунків на території України за зобов’язаннями допускається у випадках, порядку та на умовах, встановлених законом.

  Такий порядок визначено Декретом Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року № 15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю», дія якого не поширюється на правовідносини щодо нарахування та стягнення штрафних санкцій, пені за внутрішніми угодами, укладеними між резидентами України.

  Отже, пеня може обчислюватись і стягуватись лише в національній валюті України – гривні.

  Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 01 квітня 2015 року у справі № 3-29гс15.

  Таким чином, суд першої інстанції, вирішуючи позов ПАТ КБ «Правекс-Банк» щодо стягнення заборгованості за кредитом, дійшов помилкового висновку про стягнення на користь останнього з ОСОБА_2 пені за порушення строків повернення кредиту та сплати відсотків за користування кредитом у загальному розмірі 3193,94 євро (3189,73+4,21).

  При таких обставинах, враховуючи стягнення пені євро, приймаючи до уваги, що судом у резолютивній частині визначена вже остаточна сумарна кредитна заборгованість (куди увійшла заборгованість по пені), рішення суду першої інстанції не може залишатися в силі і підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення.

  Ухвалюючи власне рішення, апеляційний суд виходить з наступного.

  Зобов’язання, згідно ст. 526 ЦК України, має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства.

  За статтею 554 ЦК України, при порушенні боржником зобов’язання забезпеченого порукою, боржник та поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, та поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу за Кредитним договором, нарахованих відсотків за користування кредитом, неустойки, відшкодування збитків.

  Відповідно до вимог ст. 610 ЦК України порушенням зобов’язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов’язання.

  Згідно п. 3 ч. 1 ст. 611 ЦК України у випадку порушення зобов’язання наступають правові наслідки, установлені договором.

  Одним із проявів принципу диспозитивності у цивільному судочинстві є те, що сторони вільно розпоряджаються наданими їм процесуальними правами, за допомогою яких вони можуть впливати на хід процесу.

  Зокрема, відповідно до ст. 11 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу. Особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмету спору на власний розсуд. Згідно із ст. 31 ЦПК України, право на збільшення або зменшення розміру позовних вимог, відмови від позову, зміни підстав або предмета позову належить виключно позивачеві.

  З матеріалів справи вбачається, що позивачем заявлено вимоги про стягнення валютної заборгованості за кредитним договором в євро із застосуванням офіційного курсу НБУ євро до національної валюти.

  Статтею 533 Цивільного кодексу України встановлено, що грошове зобов’язання має бути виконане у гривнях. Якщо у зобов’язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу.

  Саме до цього були зведені уточнення Банком позовних вимог, які обумовлювалися коливанням курсу євро до гривні під час розгляду справи в суді першої інстанції, і являли собою приведення розрахунку заборгованості за кредитним договором у відповідність до діючого курсу євро у зв`язку із знеціненням національної валюти України.

  При первісній редакції заявлених вимог станом на 22.09.2014 року курс НБУ був 17,2924 грн. за 1 євро. На час уточнення станом на 02.03.2015 року курс НБУ був 31,4195 грн. за 1 євро. При цьому заявлені вимоги про стягнення розміру заборгованості в євро залишилися незмінними.

  Грошове зобов’язання має бути виконане у гривнях. Використання іноземної валюти, а також платіжних документів в іноземній валюті при здійсненні розрахунків на території України за зобов’язаннями допускається у випадках, порядку та на умовах, встановлених законом.

  У силу положень статей 192, 533 ЦК України та статті 5 Декрету Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року № 15-93 “Про систему валютного регулювання і валютного контролю” вирішуючи спір про стягнення боргу за кредитним договором в іноземній валюті, суд повинен установити наявність в банку ліцензії на здійснення операцій з валютними цінностями, а встановивши вказані обставини,- стягнути грошову суму в іноземній валюті.

  Якщо в зобов’язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті в гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом.

  Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від у справі № 6-145цс14 від24.09.2014 року.

  При таких обставинах, приймаючи до уваги, що зобов`язання позичальника за кредитним договором визначено у євро, але вимоги ПАТ «Правекс-Банк» заявлені із застосуванням офіційного курсу НБУ у національній валюті, судова колегія враховуючи вимоги ст. 533 ЦК України та правову позицію Верховного суду України у справі № 6-145цс14 від24.09.2014 року, вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість за тілом кредиту і процентам за користування кредитом з визначенням суми стягнення у гривнях за офіційним курсом євро на день платежу виходячи із загальної суми заборгованості 25032,99 євро (25000 + 32,99).

  Згідно з положеннями ч. 3 ст. 549, ч. 2 ст. 551 Цивільного кодексу України, пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов’язання за кожен день прострочення виконання. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.

  Відповідно до ст. 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов’язань», розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

  У зв`язку з наявністю заяви відповідача в суді першої інстанції про застосування позовної давності, стягнення пені обмежується 12 останніми місяцями, що передували зверненню кредитора з позовом до суду 30.09.2014 року.

  Проте позивачем пеня розрахована з часу настання прострочення за тілом кредиту і процентами за користування тілом кредиту – з 31.12.2013 року. Подальших розрахунків щодо періоду стягнення та суми пені в євро Банк не уточнював.

  Сума пені за порушення тіла кредиту за цей період відповідно до розрахунку складає 3189,73 євро.

  Судом апеляційної інстанції роз`яснено про можливість здійснення розрахунку стягнення пені в національній валюті, однак ОСОБА_2 взагалі заперечував проти заявлених вимог не ставлячи при цьому свою позицію в залежність від правильності розрахунку, здійсненого Банком, а представник Банку будучи належним чином повідомленим в судове засідання не з`явився, реалізувавши таким чином свої процесуальні права на власний розсуд.

  При таких обставинах, апеляційний суд враховує, що з 31.12.2013 року року до 15.09.2014 року пеня має бути розрахована у національній валюті.

  Як вбачається з розрахунку Банк обчислив пеню на підставі п. 11.1 кредитного договору, яким передбачено стягнення пені за кожен день прострочення в розмірі подвійної ставки НБУ, що діяла в період прострочення від суми заборгованості за весь період прострочення (6,5% річних). При цьому календарний рік для такого обчислення виходячи з умов кредитного договору складає 360 днів.

  Тобто, прострочена заборгованість * курс НБУ на відповідний кожен день періоду, за який розраховується пеня * подвійну ставку НБУ передбачену договором поділену на кількість днів року згідно з кредитним договором – 360 днів * кількість днів (з урахуванням незмінності курсу НБУ та бази обчислення – заборгованості за тілом кредиту).

  Курс НБУ застосований апеляційним судом, додається до справи і відповідає даним офіційного сайту Національного банку України з урахуванням всіх змін за період з 31.12.2013 року до 15.09.2014 року.

  З 31.12.2013 року до 15.09.2014 року прострочена заборгованість за тілом кредиту становила 25000 євро.

  За 31.12.2013 року-07.01.2014 року 25000*11,04(курс НБУ) *13,00%(подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360* =99,66 *8днів = 797,28 грн.;

  За 08.01.2014 року 25000*10,89 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1день = 98,31 грн.;

  За 09.01.2014 року 25000*10,86 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1день = 98,04 грн.;

  За 10.01.2014 року 25000*10,88 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1день = 98,22 грн.;

  За 11.01.2014 -12.01.2014року 25000*10,86 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*2 дні = 196,08 грн.;

  За 13.01.2014 року 25000*10,86 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1день = 98,04 грн.;

  За 14.01.2014 року 25000*10,91 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1день = 98,49 грн.;

  За 15.01.2014 року 25000*10,92 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1день = 98,58 грн.;

  За 16.01.2014 року 25000*10,87 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1день = 98,134 грн.;

  За 17.01.2014-19.01.2014 року 25000*10,86 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*3дні = 294,12 грн.;

  За 20.01.2014 року 25000*10,85 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1день = 97,95 грн.;

  За 21.01.2014 року 25000*10,84 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1день = 97,86 грн.;

  За 22.01.2014 року 25000*10,81 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1день = 97,59 грн.;

  За 23.01.2014 року 25000*10,84 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1день = 97,86 грн.;

  За 24.01.2014 – 26.01.2014 року 25000*10,90 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*3дні = 295,20 грн.;

  За 27.01.2014 року 25000*10,94 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1 день = 98,76 грн.;

  За 28.01.2014 року 25000*10,91 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1 день = 98,49 грн.;

  За 29.01.2014 року 25000*10,90 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*2 дні = 98,40 грн.;

  За 30.01.2014 року 25000*10,87 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*2 дні = 98,13 грн.;

  За 31.01.2014 – 02.02.2014 року 25000*10,84 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*3 дні = 293,58 грн.;

  За 03.02.2014 року 25000*10,80 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1 день = 97,5 грн.;

  За 04.02.2014 року 25000*10,78 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1 день = 97,32 грн.;

  За 05.02.2014 року 25000*10,80 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1 день = 97,5 грн.;

  За 06.02.2014 року 25000*10,82 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1 день = 97,68 грн.;

  За 07.02.2014 -09.02.2014 року 25000*11,75 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*3 дні = 318,22 грн.;

  За 10.02.2014 року 25000*11,57 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1 день = 104,45 грн.;

  За 11.02.2014 року 25000*11,57 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1 день = 105,26 грн.;

  За 12.02.2014 року 25000*11,69 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1 день = 105,53 грн.;

  За 13.02.2014 року 25000*11,60 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1 день = 104,72 грн.;

  За 14.02.2014-16.02.2014 року 25000*11,80 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*3 дні = 319,58 грн.;

  За 17.02.2014 року 25000*11,84 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1 день = 106,88 грн.;

  За 18.02.2014 року 25000*11,84 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1 день = 106,88 грн.;

  За 19.02.2014 року 25000*11,92 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1 день = 107,61 грн.;

  За 20.02.2014 року 25000*12,07 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1 день = 108,96 грн.;

  За 21.02.2014-23.02.2014 року 25000*12,11 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*3 дні = 327,98 грн.;

  За 24.02.2014 року 25000*12,25 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1 день = 110,59 грн.;

  За 25.02.2014 року 25000*12,41 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1 день = 112,03 грн.;

  За 26.02.2014 року 25000*12,96 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1 день = 117,00 грн.;

  За 27.02.2014 року 25000*13,06 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1 день = 117,90 грн.;

  За 28.02.2014 -02.03.2014 року 25000*13,63 (курс НБУ) *13,00% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*3 дні = 369,12 грн.;

  За 03.03.2014 року 25000*13,39 (курс НБУ) *13% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1 день = 120,88 грн.;

  За 04.03.2014 року 25000*13,75 (курс НБУ) *13 % (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1 день = 124,13 грн.;

  За 05.03.2014 року 25000*13,38 (курс НБУ) *13 8% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1 день = 120,88 грн.;

  За 06.03.2014 року 25000*12,97 (курс НБУ) *12 % (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1 день = 117,09 грн.;

  За 07.03.2014 -10.03.2014 року25000*12,90 (курс НБУ) *13% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*4 дні = 465,83 грн.;

  За 11.03.2014 року 25000*12,83 (курс НБУ) *13% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1 день = 115,82 грн.;

  За 12.03.2014 року 25000*12,87 (курс НБУ) *13% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1 день = 116,18 грн.;

  За 13.03.2014 року 25000*12,89 (курс НБУ) *13% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1 день = 116,36 грн.;

  За 14.03.2014-16.03.2014 року 25000*13,21 (курс НБУ) *13% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*3 дні = 357,77 грн.;

  За 17.03.2014 року 25000*13,32 (курс НБУ) 13% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1 день = 120,25 грн.;

  За 18.03.2014 року 25000*13,56 (курс НБУ) 13% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1 день = 122,41 грн.;

  За 19.03.2014 року 25000*13,84 (курс НБУ) 13% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1 день = 124,94 грн.;

  За 20.03.2014 року 25000*13,79 (курс НБУ) 13% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1 день = 124,49 грн.;

  За 21.03.2014 -23.03.2014 року 25000* 13,91(курс НБУ) 13% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*3 дні = 376,73 грн.;

  За 24.03.2014 року 25000*14,05 (курс НБУ) 13% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1 день = 126,84 грн.;

  За 25.03.2014 року 25000*14,29 (курс НБУ) 13% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1 день = 129,00 грн.;

  За 26.03.2014 року 25000*14,58 (курс НБУ) 13% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1 день = 131,83 грн.;

  За 27.03.2014 року 25000*14,71 (курс НБУ) 13% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1 день = 132,79 грн.;

  За 28.03.2014 -30.03.2014 року 25000*14,92 (курс НБУ) 13% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*3 дні = 404,08 грн.;

  За 31.03.2014 року 25000*15,07 (курс НБУ) 13% (подвійна облікова ставка НБУ 6.5% річних)/360*1 день = 136,04 грн.;

  За 01.04.2014 року 25000*15,16 (курс НБУ) 13% (

Просмотр 1 сообщения - с 1 по 1 (всего 1)
 • Для ответа в этой теме необходимо авторизоваться.
blank

Мы используем cookie-файлы для получения информации о том, как вы используете наяш Веб-сайт. Подробней

Cookie-файлы

Мы используем cookie-файлы для получения информации о том, как вы используете наш Веб-сайт. Cookie-файлы позволяют нам обеспечить возможность использования Веб-сайта в более удобном и доступном формате. Такие файлы, как правило, не содержат какие-либо данные, которые позволили бы нам идентифицировать вас как конкретное физическое лицо. Ваши данные будут обрабатываться с использованием cookie-файлов в течение разрешенного вами периода.


Политика использования файлов Cookie / Cookie Policy
Согласие пользователя на правила пользования веб сайтом
Согласие на сбор, обработку и передачу персональных данных

Закрыть