click fraud detection

ТЕМА: 08.06.2016 Про стягнення заборгованості за кредитним договором. «Альфа-Банк»

Просмотр 1 сообщения - с 1 по 1 (всего 1)
 • Автор
  Сообщения
 • #4407
  Dmitry Kasyanenko
  Модератор

  Ухвала

  ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

  08 червня 2016 рокум. Київ Колегія суддів судової палати у цивільних справах

  Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі:

  головуючого Касьяна О.П.,

  суддів: Дербенцевої Т.П., Остапчука Д.О.,

  ПоповичО.В., Савченко В.О.,

  розглянувши у судовому засіданні справу за заявою ОСОБА_3 про скасування рішення Постійно діючого третейського суду при Всеукраїнській громадській організації «Всеукраїнський фінансовий союз» від 19 лютого 2015 року у справі за позовом публічного акціонерного товариства «Альфа-Банк» до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за кредитним договором

  за касаційною скаргою ОСОБА_3 на ухвалу апеляційного суду Чернігівської області від 17 липня 2015 року, –

  в с т а н о в и л а :

  У травні 2015 року ОСОБА_3 звернувся до суду із заявою про скасування рішення Постійно діючого третейського суду при Всеукраїнській громадській організації «Всеукраїнський фінансовий союз» від 19 лютого 2015 року у справі за позовом публічного акціонерного товариства «Альфа-Банк» (далі – ПАТ «Альфа-Банк») до нього про стягнення заборгованості за кредитним договором.

  Обґрунтовував підстави звернення тим, що вказаним рішенням третейського суду із нього стягнуто заборгованість за кредитним договором № 700007420 від 04 червня 2008 року у розмірі 1 369 250, 87 грн та судові витрати у розмірі 400 грн. На час розгляду справи третейським судом він перебував за межами України та був позбавлений можливості заперечувати проти позову банку. Крім того, третейський суд ухвалив рішення без врахування рішення Зміївського районного суду Харківської області від 13 лютого 2015 року про відмову банку у позові до нього та поручителя, й без врахування судового наказу Шахтарського міськрайонного суду Донецької області від 12 серпня 2009 року, яким з нього стягнуто заборгованість за договором кредиту.

  Ухвалою Новозаводського районного суду м. Чернігова від 27 травня 2015 року заяву задоволено частково. Скасовано рішення Постійно діючого третейського суду при Всеукраїнській громадській організації «Всеукраїнський фінансовий союз» від 19 лютого 2015 року у справі за позовом ПАТ «Альфа-Банк» до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за кредитним договором на підставі п. 1 ч. 2 ст. 389-5 ЦПК України.

  Ухвалою апеляційного суду Чернігівської області від 17 липня 2015 року скасовано ухвалу суду першої інстанції та відмовлено у задоволенні заяви. Вирішено питання про судові витрати.

  У касаційній скарзі ОСОБА_3, посилаючись на порушення судом норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права, просить скасувати ухвалу апеляційного суду.

  Колегія суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи скарги та вивчивши обставини, необхідні для ухвалення судового рішення судом касаційної інстанції, вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню.

  Згідно з ч. 2 ст. 324 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального чи порушення норм процесуального права.

  Встановлено, що рішенням Постійно діючого третейського суду при Всеукраїнській громадській організації «Всеукраїнський фінансовий союз» від 19 лютого 2015 року стягнуто із ОСОБА_3 заборгованість за кредитним договором № 700007420 від 04 червня 2008 року у розмірі 1 369 250, 87 грн та судові витрати. Кредитні кошти ОСОБА_3 видано для придбання транспортного засобу, тобто кредит є споживчим.

  Споживачем, права якого захищаються на підставі Закону України «Про захист прав споживачів», є громадянин (фізична особа), котрий придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити товари (роботи, послуги) для власних побутових потреб. Цей Закон регулює відносини споживача з підприємством, установою, організацією чи громадянином-підприємцем, які виготовляють та продають товари, виконують роботи і надають послуги, незалежно від форм власності та організаційних форм підприємництва.

  За ч. 1 ст. 11 Закону України «Про захист прав споживачів» між кредитодавцем та споживачем укладається договір про надання споживчого кредиту, відповідно до якого кредитодавець надає кошти (споживчий кредит) або бере зобов’язання надати їх споживачеві для придбання продукції у розмірі та на умовах, встановлених договором, а споживач зобов’язується повернути їх разом з нарахованими процентами.

  Статтею 5 Закону України «Про третейські суди» передбачено, що юридичні та/або фізичні особи мають право передати на розгляд третейського суду будь-який спір, який виникає з цивільних чи господарських правовідносин, крім випадків, передбачених законом. Спір може бути переданий на розгляд третейського суду за наявності між сторонами третейської угоди, яка відповідає вимогам цього Закону.

  Статтею 6 зазначеного Закону визначено категорії справ, що виникають з цивільних та господарських правовідносин, розгляд яких заборонено третейськими судами.

  Законом України від 03 лютого 2011 року «Про внесення зміни до статті 6 Закону України «Про третейські суди» щодо підвідомчості справ у сфері захисту прав споживачів третейським судам» ч. 1 ст. 6 Закону України «Про третейські суди» доповнено пунктом 14, згідно з яким третейські суди не можуть розглядати справи у спорах щодо захисту прав споживачів, у тому числі споживачів послуг банку (кредитної спілки). Зазначений Закон набрав чинності 12 березня 2011 року.

  Розділом ІІ «;Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 03 лютого 2011 року «Про внесення зміни до статті 6 Закону України «Про третейські суди» щодо підвідомчості справ у сфері захисту прав споживачів третейським судам» передбачено, що після набрання чинності цим Законом третейські суди припиняють розгляд справ у спорах щодо захисту прав споживачів, у тому числі споживачів послуг банку (кредитної спілки), розгляд яких було розпочато до дня набрання чинності цим Законом, про що виноситься мотивована ухвала.

  Аналіз зазначених норм права дає підстави для висновку, про те що спори між кредитодавцем та позичальником (споживачем) за договором про надання споживчого кредиту, що виникають як під час укладення, так і виконання цього договору, відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про третейські суди», незважаючи на наявність третейського застереження в договорі, не можуть бути предметом третейського розгляду, оскільки цим Законом від 03 лютого 2011 року виключено з компетенції третейського суду вирішення спорів щодо захисту прав споживачів, у тому числі споживачів послуг банку (кредитної спілки).

  Відмежування цивільних правовідносин за участю споживачів від правовідносин з іншими суб’єктами здійснюється на підставі визначення правової форми їх участі в конкретних правовідносинах. А тому, незалежно від предмета і підстав позову та незважаючи на те, хто звертається з позовом до суду (банк або інша фінансова установа чи споживач), на правовідносини, що виникають зі споживчого кредиту, поширюється дія Закону України «Про захист прав споживачів» (висновки Верховного Суду України, викладені у постановах № 6-29цс16 від 13 квітня 2016 року, № 6-2630цс15 від 03 лютого 2016 року, № 6-2712цс15 від 27 січня 2016 року, № 6-2892цс15 від 27 січня 2016 року).

  У справі, яка переглядається, рішення Постійно діючого третейського суду при Всеукраїнській громадській організації «Всеукраїнський фінансовий союз» про стягнення заборгованості за кредитним договором, про скасування якого звернувся із заявою ОСОБА_3, ухвалено 19 лютого 2015 року, тобто після набрання чинності Закону України «Про внесення зміни до статті 6 Закону України «Про третейські суди» щодо підвідомчості справ у сфері захисту прав споживачів третейським судам», розділом ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» якого передбачено, що третейські суди припиняють розгляд справ у спорах щодо захисту прав споживачів, у тому числі споживачів послуг банку (кредитної спілки), розгляд яких було розпочато до дня набрання чинності цим Законом.

  Встановивши такі обставини, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що, оскільки спірне рішення третейського суду ухвалено після внесення змін до Закону України «Про третейські суди», а ОСОБА_3 є споживачем послуг банку, спір виник щодо стягнення з нього заборгованості за споживчим кредитом, то в силу положень п. 14 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про третейські суди» така справа не підвідомча третейському суду, а рішення Постійно діючого третейського суду при Всеукраїнській громадській організації «Всеукраїнський фінансовий союз» від 19 лютого 2015 року підлягає скасуванню.

  Пославшись на те, що кредитний договір був укладений до внесення змін до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про третейські суди», тому третейський суд міг розглядати справу про стягнення заборгованості за кредитним договором, що є підставою відмови у скасуванні рішення третейського суду, апеляційний помилково скасував постановлену згідно закону ухвалу суду першої інстанції, а тому ухвала апеляційного суду скасовується із залишенням в силі ухвали суду першої інстанції.

  Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 336, 339 ЦПК України, колегія суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, –

  у х в а л и л а :

  Касаційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.

  Ухвалу апеляційного суду Чернігівської області від 17 липня 2015 року скасувати із залишенням без змін ухвали Новозаводського районного суду м. Чернігова від 27 травня 2015 року.

  Ухвала оскарженню не підлягає.

  Головуючий О.П. Касьян

  Судді: Т.П. Дербенцева

  Д.О. Остапчук

  О.В. Попович

  В.О. Савченко

Просмотр 1 сообщения - с 1 по 1 (всего 1)
 • Для ответа в этой теме необходимо авторизоваться.
blank

Мы используем cookie-файлы для получения информации о том, как вы используете наяш Веб-сайт. Подробней

Cookie-файлы

Мы используем cookie-файлы для получения информации о том, как вы используете наш Веб-сайт. Cookie-файлы позволяют нам обеспечить возможность использования Веб-сайта в более удобном и доступном формате. Такие файлы, как правило, не содержат какие-либо данные, которые позволили бы нам идентифицировать вас как конкретное физическое лицо. Ваши данные будут обрабатываться с использованием cookie-файлов в течение разрешенного вами периода.


Политика использования файлов Cookie / Cookie Policy
Согласие пользователя на правила пользования веб сайтом
Согласие на сбор, обработку и передачу персональных данных

Закрыть