click fraud detection

ТЕМА: 07.06.13 Решения. Прекращения правоотношений по договору ипотеки.Райффайзен Банк

Просмотр 1 сообщения - с 1 по 1 (всего 1)
 • Автор
  Сообщения
 • #3993
  Dmitry Kasyanenko
  Модератор

  07.06.2013 Справа № 756/3702/13-ц

  756/3702/13-ц

  Справа № 2/756/2109/13

  Р І Ш Е Н Н Я

  І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

  07 червня 2013 року Оболонський районний суд м. Києва у складі:

  головуючого судді Великохацької В.В.

  при секретарі Зимовскій І.О.

  розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Райффайзен Банк Аваль» про припинення правовідносин за договором іпотеки,

  В С Т А Н О В И В :

  позивачка 06.03.2013 року звернулася до суду з вказаною позовною заявою, в якій просить суд визнати припиненими правовідносини за договором іпотеки квартири від 25.04.2008 р., укладеним між Публічним акціонерним товариством «Райффайзен Банк Аваль» та ОСОБА_1 з ІНФОРМАЦІЯ_1.

  В обґрунтування позовних вимог позивачка посилається на ту обставину, що 25.04.2008 року між Відкритим акціонерним товариством «Райффайзен Банк Аваль», правонаступником якого є відповідач Публічне акціонерне товариство «Райффайзен Банк Аваль» та ОСОБА_5 був укладений кредитний договір №2203560441, в якості забезпечення виконання зобов’язань за яким позивачкою ОСОБА_1 на підставі укладеного між сторонами договору іпотеки квартири від 25.04.2008 року було передано в іпотеку нерухомість, а саме: квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. Однак ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 загинув. Згідно матеріалів спадкової справи №393/09, позивачкою було подано заяву про відмову від спадщини від імені та в інтересах неповнолітнього сина спадкодавця – ОСОБА_6. Інших спадкоємців, які б прийняли спадщину після смерті ОСОБА_5 немає. Своєї згоди бути майновим поручителем та заставодавцем за виконання зобов’язань будь-якими іншими особами боржниками (спадкоємцями), відмінними від позичальника, позивачка не надавала.

  Враховуючи, що іпотека може забезпечувати реальне дійсне зобовязання, то з припинення обовязку боржника виконати таке зобовязання перед кредитором, припиняється й забезпечення виконання зобов’язання, тобто на підставі припинення кредитного договору №2203560441 від 25.04.2008 року позивачка й просить визнати договор іпотеки квартири від 25.04.2008 року припиненим з дати смерті боржника ОСОБА_5 .

  В судовому засіданні представник позивачки позов підтримала в повному обсязі і просила суд його задовольнити з тих підстав, що у ньому викладені.

  Представник відповідача Публічного акціонерного товариства «Райффайзен Банк Аваль» в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував просив суд у задоволенні позову відмовити за безпідставністю.

  Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

  Судом встановлено, що 25.04.2008 року між Відкритим акціонерним товариством «Райффайзен Банк Аваль», правонаступником якого є відповідач Публічне акціонерне товариство «Райффайзен Банк Аваль» та ОСОБА_5 був укладений кредитний договір №2203560441, відповідно до умов якого позичальник отримав 278 000,00 доларів США до 25.04.2018 року, та зобов’язався повернути кредит, сплатити відсотки за його користування в розмірі 14% річних (а.с.38-47).

  В якості забезпечення виконання зобов’язань боржником ОСОБА_5 за вищевказаним кредитним договором ОСОБА_1 було укладено з відповідачем по справі договір іпотеки квартири від 25.04.2008 року та передано в іпотеку нерухомість, а саме: квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. (а.с.5-10).

  Однак ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 загинув (а.с.29).

  Як вбачається з матеріалів спадкової справи №393/09, позивачкою було подано заяву про відмову від спадщини від свого імені та від імені та в інтересах неповнолітнього сина спадкодавця – ОСОБА_6. Інших спадкоємців, які б прийняли спадщину після смерті ОСОБА_5 немає. (65-142)

  Відповідно до ст. 608 ЦК України зобов’язання припиняється смертю боржника, якщо воно є нерозривно пов’язаним з його особою і у зв’язку з цим не може бути виконане іншою особою. За змістом ст. 610 ЦК України порушенням зобов’язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов’язання (неналежне виконання). Правовими наслідками невиконання зобов’язання або виконання з порушенням умов є покладення на сторону правових наслідків, передбачених ст. 611 ЦК України, зокрема сплату неустойки, відшкодування збитків та моральної шкоди тощо.

  Разом з тим, згідно зі ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, а тому ч. 1 ст. 1282 цього ж кодексу передбачає, що спадкоємці зобов’язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину.

  Таким чином, спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Однак до спадкоємця переходить обов’язок сплатити неустойку, яка була нарахована або присуджена судом зі спадкодавця за його життя.

  З огляду на вищенаведене особливістю спірних правовідносин сторін у справі є перехід зі сфери регулювання кредитних відносин та відповідальності за порушення зобов’язань за договором до сфери відносин спадкування та порядку проведення розрахунків спадкоємців з кредиторами спадкодавця.

  За змістом законодавства в деяких випадках, ураховуючи особливості правовідносин сторін, можливо відступлення від правила про перехід усіх прав та обов’язків, які належали спадкодавцю, до його спадкоємців, і заборону покладення на останніх деяких обов’язків спадкодавця, навіть незважаючи на те, що вони не тісно пов’язані з його особою.

  Так, коли права та обовязки одного із субєктів спірного матеріального правовідношення в силу тих чи інших причин переходять до іншої особи, відбувається процесуальне правонаступництво, в якому перехід субєктивного права та обовязку від однієї особи до іншої відбувається лише після того, як відбудеться заміна в матеріальному правовідношенні.

  Відповідно до ч.1 ст. 1282 ЦК України спадкоємці зобов’язані задовольнити вимоги кредитора повністю, але в межах вартості майна, одержаного у спадщину. Кожен із спадкоємців зобов’язаний задовольнити вимоги кредитора особисто, у розмірі, який відповідає його частці у спадщині. Однак обовязок задовольнити вимоги кредиторів несуть лише ті спадкоємці, які прийняли спадщину. Крім того, одержаним може вважатися лише те спадкове майно, на яке у спадкоємців виникло право власності.

  Згідно з ч. 3 ст. 23 Закону України «ПроПро іпотеку», якщо право власності на предмет іпотеки переходить до спадкоємця фізичної особи – іпотекодавця, такий спадкоємець не несе відповідальності перед іпотекодержателем за виконання основного зобов’язання, але у разі його порушення боржником він відповідає за задоволення вимоги іпотекодержателя у межах вартості предмета іпотеки.

  Разом з тим, судом встановлено, що спадкоємців, які б прийняли спадщину після смерті ОСОБА_5 немає.

  Згідно з вимогами ч.1 ст. 23 Закону України «Про іпотеку»у разі переходу права власності на предмет іпотеки від іпотекодавця до іншої особи, у тому числі в порядку спадкування чи правонаступництва, іпотека є дійсною для набувача відповідного нерухомого майна, навіть у тому випадку, якщо до його відома не доведена інформація про обтяження майна іпотекою. Особа, до якої перейшло право власності на предмет іпотеки, набуває статус іпотекодавця і має всі його права і несе всі його обовязки за іпотечним договором, у тому обсязі і на тих умовах, що існували до набуття ним права власності на предмет іпотеки.

  Постановою Пленуму Верховного Суду України №11 від 29.12.1976 року «Про судове рішення»(з наступним змінами) передбачено, що відповідно до принципу безпосередності судового розгляду рішення може бути обґрунтоване лише тими доказами, які одержані у визначеному законом порядку і перевірені в тому судовому засіданні, в якому постановлюється рішення.

  Відповідно до ст.ст. 59, 60 ЦПК України кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, а доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

  Таким чином, суд приходить до висновку про наявність законних підстав для задоволення позову та вважає за необхідне визнати припиненими правовідносини за договором іпотеки квартири від 25.04.2008 р., укладеним між Публічним акціонерним товариством «Райффайзен Банк Аваль» та ОСОБА_1 з ІНФОРМАЦІЯ_1, а також згідно зі ст. 88 ЦПК України сума сплаченого позивачем держмита у розмірі 114,70 грн. (а.с.35) підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

  На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про іпотеку»від 05.06.2003 року, Постановою Пленуму Верховного Суду України №11 від 29.12.1976 року «Про судове рішення», ст.ст. 608, 610-611, 1216-1220, 1222-1223, 1281-1282 ЦК України, ст.ст. 3-4, 10-11, 57-61, 88, 209, 212-215, 218, ЦПК України, суд, –

  В И Р І Ш И В :

  Позов ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Райффайзен Банк Аваль» про припинення правовідносин за договором іпотеки задовольнити.

  Визнати припиненими правовідносини за договором іпотеки квартири від 25.04.2008 р., укладеним між Публічним акціонерним товариством «Райффайзен Банк Аваль» та ОСОБА_1 з ІНФОРМАЦІЯ_1.

  Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Райффайзен Банк Аваль» (ЄДРПОУ 23494105) на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 114 (сто чотирнадцять) гривень 70 коп.

  Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

  Апеляційна скарга на рішення суду подається Апеляційному суду м. Києва через Оболонський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

  Суддя: В.В. Великохацька

Просмотр 1 сообщения - с 1 по 1 (всего 1)
 • Для ответа в этой теме необходимо авторизоваться.
blank

Мы используем cookie-файлы для получения информации о том, как вы используете наяш Веб-сайт. Подробней

Cookie-файлы

Мы используем cookie-файлы для получения информации о том, как вы используете наш Веб-сайт. Cookie-файлы позволяют нам обеспечить возможность использования Веб-сайта в более удобном и доступном формате. Такие файлы, как правило, не содержат какие-либо данные, которые позволили бы нам идентифицировать вас как конкретное физическое лицо. Ваши данные будут обрабатываться с использованием cookie-файлов в течение разрешенного вами периода.


Политика использования файлов Cookie / Cookie Policy
Согласие пользователя на правила пользования веб сайтом
Согласие на сбор, обработку и передачу персональных данных

Закрыть